"Yeni nesil daha hızlı"

Psikolojik sınır olan 1 milyar dolar sınırına şirketlerin kaç yılda ulaştığını araştırdık. En hızlılar 15 yaş ve altındaki şirketler. Yeni kurulanlar 7,6 yılda 1 milyar dolar eşiğine ulaşıyor.

1 NİSAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni nesil daha hızlı
Capital500 2013 listesinde 72 şirket, “1 milyar dolar ciro”yu aştı. Bu sayı önceki yıl 69, 2011 ’de ise 53’tü. Rakamlar, milyar dolarlık şirket sayısının her yıl arttığını gösteriyor. Ancak çarpıcı başka bir veri daha var. O da milyar dolara ulaşma süresinin kısalması.

Bu eşiği yakalama süresi ortalamada 26,5 yıl. Ancak yaş faktörü devreye girince dengeler değişiyor. 50-70 yaş arası şirketlerde milyar dolara ulaşmak ortalama 50 yıl sürerken, 15 yaş altı şirketlerde süre 7,6 yıla iniyor.

Yani şirketler gençleştikçe milyarlık eşiği yakalama süresi kısalıyor. Uzmanlara göre ise “hızlı ve genç” şirketler atiklik, konjonktür etkisi, küreselleşme ve yönetim başarısıyla ön plana çıkıyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
AV, Turkcell, Bizim Toptan, Mey İçki... Onlar, kendi sektörlerinin en önemli oyuncuları. Aslında tamamen farklı alanlardalar. Birbirlerine rakip de değiller. Ancak önemli bir ortak noktaları var, o da hızları...

Daha doğrusu, her şirket için çok önemli bir psikolojik eşik olan “1 milyar dolar ciro”ya 10 yıldan kısa sürede ulaşabilmeleri. Üstelik yalnız da değiller. Kuruluşundan itibaren ilk 15 yıl içinde “milyar dolar” eşiğini yakalayan şirket sayısı hiç de az değil.

2013 yılına ait Capital500 listesini baz alarak yaptığımız araştırma, iş dünyasının yeni nesil hızlılarını net biçimde ortaya konuyor.  Capital500 2013 listesinde 1 milyar dolar ciro eşiğini aşan ve geçmiş bilgilerini paylaşan 66 şirketi dahil ettiğimiz araştırmaya göre, Türkiye’deki şirketlerin milyar dolarlık olma süresi ortalama 26,5 yıl. Ama bu süre, şirketlerin yaşlarını hesaba kattığımızda ciddi biçimde değişkenlik gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz