Yükselişler sınırlı olacak

Piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Ahmet Yıldırım ile konuştuk.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yükselişler sınırlı olacak

Bu da likiditenin fazla olduğu anlamını da beraberinde getirebilir. Bundan sonraki süreçte, düşük faiz ortamında Türkiye gibi yüksek değerlemelere ulaşmış, finans ağırlıklı borsalar yerine global likiditenin etkisiyle birlikte artan emtia fiyatlarına bağlı olarak Brezilya, Rusya gibi emtiaya dayalı sektörleri güçlü borsalara daha fazla ilgi olabilir.

Capital: Borsada yılın geri kalanında beklentiniz nedir? Hedef seviyeler ne olur? 71.000 tarihi zirveleri tekrar test edilir mi?
- Endeks bazında bir seviye vermekten genelde kaçınıyorum. Ancak gelinen seviyelere baktığımızda, zirveye getiri açısından çok fazla yer kalmadığını söyleyebilirim. Teknik olarak İMKB, bu gelinen seviyeleri tekrar test etmek isteyebilir. Ancak tekrar belirtmek gerekir ki son dönemde yatırımcı ciddi bir kazanç sağladı ve bu kazancı cebine koymak isteyerek kâr satışlarına yönelebilir.

Capital: Faizde beklentiniz nedir? Faizde önemli destek ve direnç noktaları nereleri? MB’nin faiz hadlerini 1,5 indirmesi, faiz yatırımcısı açısından ne anlama geliyor?
- MB, faizin alt bandını 5,75 seviyesinden aşağı çekseydi, inanılmaz bir etkisi olurdu. Faiz haddini 1,5 indirerek yüzde 10’e çekmesinin etkisi hem mevduat hem de kredi faizleri üzerinde daha sınırlı oldu. Reel faizlere bakıldığında hala getirisi var. Özellikle yabancı yatırımcıların kur riskini alarak Türkiye’ye para soktuklarını görüyoruz. Diğer taraftan Türkiye’de enflasyon yüzde 6,5 seviyelerine inerse gösterge bileşik faizlerin daha önce gördüğü yüzde 7,1-7,2’li seviyelere kadar geri çekilmeyeceğini düşünüyorum. Arada bir risk primi olması gerektiği kanaatindeyim. Geçen ay yapılan zamların yüzde 0,5 puan etkisi olması bekleniyor. Bu enflasyona dayalı Hazine kağıtlarına bir miktar ilgiyi artırabilir ama faiz tarafında şu anda mevduat daha cazip gibi görünüyor. Hazine bonosundan daha iyi getirdiği sürece, mevduat lehine durum devam edecektir.

Capital: Dövizde önemli destek ve direnç seviyeleri neresi?
- Türkiye’de her ne kadar sepet konuşsak da sonuçta dolara bakıyoruz. Euro/dolar paritesi 1,20’lerden 1,30’lara geldi. Euro ciddi değerlendi. Dolar/TL’de ise ciddi bir değerlenme gözükmedi. Ancak bundan sonraki sürecin dolar lehine olacağı, doların değer kazanacağı kanaatindeyim. Dolar/TL’de 1,78’in altını Merkez Bankası istemiyor. Yukarı hareketlerde de sınırlı hareketler gözlenir. Euro/dolar sepet ise 2,00-2,10 seviyelerinde seyretmeye devam ediyor. Bu kanal trendi korunmaya devam edecek gibi görünüyor.

Capital: Altın son 4-5 yılda yatırımcısına çok kazandırdı? Son 1,5 ayda yine yönünü yukarı çevirmiş görünüyor. Bundan sonra ne olur?
- Global likiditenin artışından en olumlu etkilenen yatırım araçlarından biri altın. Merkez bankalarının altınla çeşitlendirdiği bir ortamda bireysel yatırımcıların da fiziki veya fonlar vasıtasıyla altın yatırımı yapması kaçınılmaz bir durum ve bence de doğru bir yaklaşım. 2012’nin geneline bakıldığında geçmiş yıllara göre getiri açısından yatınmasını biraz üzmüş olsa bile, likidite ve düşük faiz ortamı devam ettiği sürece altının olası kâr satışlarına rağmen yönünü yukarı çevirdiğini söyleyebiliriz. 2.000 dolar/ons seviyeleri telaffuz ediliyor. Zaten son dönemde 1.800 dolar/ons seviyelerine yaklaşıldı. Aradaki getiri makası yüzde 20’nin altında. Bu da 2.000 dolar/ons seviyelerini gerçekçi kılıyor. Düşük faiz ortamı devam ettiği sürece, altındaki yukarı trend korunacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz