Yükselişler sınırlı olacak

Piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Ahmet Yıldırım ile konuştuk.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yükselişler sınırlı olacak
İMKB’nin geldiği seviyelere bakıldığında yılbaşından bu yana gelişen piyasalarla aradaki iskonto oranları büyük ölçüde kapandı. Endekse etkisi yüksek bankalar ciddi primler yaptı. Bundan sonraki yükselişlerin daha sınırlı olacağını söyleyen Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü AHMET YILDIRIM, “Hisse bazında seçici olmalı. Temettü verimi yüksek Turkcell, Tüpraş, Migros, Koza Altın gibi hisseler düşük faiz ortamında cazip” diyor. Yıldırım, mevduat ve altının da portföylerde dengeli şekilde olmasını tavsiye ediyor.on dönemde piyasalara damgasını vuran .   gelişmeler, merkez bankalarından geldi. Avrupa Merkez Bankası (ECB), Amerika Merkez Bankası (FED) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) parasal genişlemeye gitmesi, yine FED’in düşük faiz ortamını 2015 yılma kadar devam ettireceğini açıklaması, maliyeti düşük likiditenin global piyasalarda dolaşmaya devam edeceği anlamına geliyor. Yine geçen ay TCMB’nin beklentilerin üzerinde faiz koridorunu daraltması (yüzde 11,5’ten yüzde 10’a çekti), para ve sermaye piyasaları tarafından yakından izlendi. Sonuçta bugün gelinen noktada İMKB yıl başından bu yana yüzde 30’u geçen getirisiyle en çok kazandıran borsalar arasında yer alıyor. MSCI Emerging Endeksi yüzde 10 ve gelişmiş ülkeleri takip eden MSCI World Endeksi yüzde 14 yükselirken, İMKB’nin çok daha fazla yükseldiği görülüyor. Merkez Bankası kararları sonrası, mevduat faizinde yüzde 9 ve altı seviyeler telaffuz ediliyor. Altında parasal genişleme haberleri ile birlikte son 7 ayın zirve seviyeleri olan 1.780 dolar/ons seviyeleri test edildi. Kurda ise sepet bazında 2,00-2,10 bandı korunuyor. İMKB’nin ve para piyasaların geldiği seviyeler itibarıyla ve merkez bankalarının kararları sonrasında piyasalar açısından kritik noktalara geldik. Bu kritik noktaları, piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Ahmet Yıldırım ile konuştuk.

Capital: Son dönemde piyasalarda üzerinde en çok konuşulan konu parasal genişlemeler. Parasal genişleme kararlarının piyasalara yansımasını değerlendirir misiniz?
- Geçen yılın sonlarında ECB’nin bankaların parasal genişleme adımlarıyla sağlanan likiditeden Türkiye piyasaları yılın ilk aylarında olumlu etkilendi. Yılın ikinci çeyreğinde İspanya ve İtalya kaynaklı kötümser haberler, İMKB’de satışları beraberinde getirse de son 2-3 ayda yaşanan parasal genişleme söylemleri ve sonrasında alınan kararlar aslında İMKB’ye gelişen piyasalara oranla ciddi şekilde yansıdı. Likidite bolluğunun yarattığı bir değer artışı söz konusu oldu.

Capital: Bundan sonra ne olur? İMKB ve global borsalarda nasıl bir ivme söz konusu olur?
- Ben bundan sonra İMKB’de yılın dokuz ayında yaşanan yükselişlerle aynı ivmede yükseliş olacağını düşünmüyorum. Yine dünyada büyüme eğilimlerine bakıldığında, global likiditeye rağmen belli büyüme oranlarının üzerine çıkılamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz