Yükselişler sınırlı olacak

Piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Ahmet Yıldırım ile konuştuk.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yükselişler sınırlı olacak


Capital: Yapı Kredi Yatırım’ın model portföyü nasıl?
- Önümüzdeki süreçte TL yatırımlar özellikle de mevduat yatırımcı açısından en önemli yatırım aracı olmaya devam edecek. Yine altın portföylerde muhakkak bulundurulmalı. Bunun yanında risk algısına göre hisse senedi yatırımı yapılmalı. Hisse seçiminde çok daha fazla seçici olunmalı. Bankacılık sektöründe BASEL II kriterleriyle birlikte sermaye yeterlilik rasyoları yükseldi. Yine sermaye üzerine kârlılık rakamları aşağı geliyor. Bu da bankacılığın eski momentumunda olmayabileceği anlamını taşıyor. Burada düşük faiz ortamında temettü verimi yüksek hisseler öne çıkabilir. Perakende, enerji gibi hisselere portföylerde daha fazla yer ayrılabilir. Model portföyümüzde Koza Altın, Tüpraş, Migros ve Turkcell var. Vakıfbank da listemizdeydi ancak özelleştirme süreci nedeniyle listeden çıkardık. Bireysel yatırımcı açısından bilinmezliklerin risklerin yüksek olduğu bir piyasa söz konusu. Bu ortamda profesyonellerden destek alınması gerektiğini düşünüyorum. Yatırım fonları da iyi bir alternatif.

Capital: Büyük halka arz olur mu?
- 2012 yılının halka arz performansına bakıldığında büyük montanlı işlemlerin olmadığını görüyoruz. Bunun en temel nedeni talep tarafında yeterli ilgi olmayacağı düşüncesi. Aslında geçmişte piyasa gelişmelerine bakıldığında endeksin yukarı seviyelerinde büyük montanlı halka arzlar bir alternatif olarak artardı. Ancak şimdi düşük işlem hacimli yükselişlerin yaşandığı piyasada talep yönlü kaygılar var. Bu yıl belki Halkbank’ın ikincil halka arzı olabilir. Bunu ise halka arz değil daha çok özelleştirme çalışması olarak değerlendirmek lazım. Piyasaya inanılsa, büyük halka arzlara talep olur.

Capital: Bundan sonraki en önemli risk nedir?
- Avrupa tarafında parasal genişlemeye rağmen belirsizlik devam ediyor. Stagflasyon en büyük risk olarak karşımıza çıkıyor. Likidite var ama hâlâ büyüme sağlanamadı ve yine parasal genişlemeyle birlikte enflasyon söz konusu olabilir. Bu en kötü senaryo. Ancak bu kötü senaryo likidite bolluğu ile dengeleniyor.

Capital: Türkiye ne zaman ‘yatırım yapılabiir seviye’ notu alabilir?
- Türkiye’de bazı bankalar Fitch’in değerlendirmesine göre şu anda Türkiye’nin notunun üzerinde ‘yatırım yapılabilir seviye’ üzerinden borçlanıyor. Bu da yakın zamanda Türkiye’nin de bu notu alabileceğinin en önemli işareti. 2013 yılı içinde bu notun alınmasını çok olası görüyorum.

"YAŞANAN YÜKSELİŞ KÖPÜK DEĞİL, TEMELİ VAR"
PRİMLER HEMEN UÇUP GİTMEZ

“Son dönemde gelinen seviyeler itibarıyla iskonto oranları azaldı hatta sıfırlandı. Hisse değerlemeleri üzerinde belli primler oluştu. Ama bu yükselişleri köpük olarak değerlendirmiyorum. Çünkü köpük üflediğinde uçar gider. Bu primler, global likidite ortamı devam ettiği sürece hemen uçup gidecek şekilde değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz