180 milyon Euro’luk turizm yatırımı

Türkiye’de yerli sermaye tarafından yapılan en büyük turizm yatırımlarından birisi

1.08.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
180 milyon Euro’luk  turizm yatırımı
Silkar Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, tam 27 yıldır turizme yatırım yapar. Hayali, ülkemizin bir turizm markası olarak dünya liderleriyle yarışır düzeye gelmesidir. 1983’te Robinson Club Çamyuva’yla başladığı yolcuğunda, inovatif çözümler geliştirerek ilerlemiş, önemli turizm alanları yaratmıştır.
Çeşitli tesislerin yanı sıra 1992’de uluslararası değiştirilebilir devre mülk sistemini Türkiye’ye getirerek Club Flipper’ı, 1994’te Robinson Club LykiaWorld Residence’ı ülkemize kazandırmıştır. Burhan Bey dünyayı iyi tanır, kültürlüdür, zevklidir, tevazu sahibidir ve harika bir aileye sahiptir. Yönetimdeki ikinci neslin üyeleri de kendisi gibi profesyonel ve mütevazı bir yaklaşımla yöneticilik yapar. Geçen ay uzun yıllardır hayalini kurduğu Golf Oteli LykiaWorld Links’in birinci yıl kutlaması töreninde, kendisiyle konuşma fırsatım oldu. Kendisine duyduğum saygı ve sevgi daha da arttı.
Belek’teki LykiaWorld’un özelliği, “Links” bir golf sahası olması. Bir başka deyişle denize sıfır bir alanda yaratılmış olması. Silkar, büyük bir bölümü bataklık olan bir araziyi yeşillendirip bir vahaya çevirmiş. Doğanın korunmasına büyük bir özen gösterilmiş. Tesisin en önemli özelliklerinden birisi, çevreye saygısı. İnşaatın her ayrıntısı bu mantıkla planlanmış. Mayıs-eylül döneminde otelin sahiline yumurtalarını bırakan Caretta Caretta’ları korumak için Hacettepe Üniversitesi’yle birlikte çalışılıyormuş. Geçen yıl, 300’ün üzerinde Caretta Caretta’ya ev sahipliği yapılmış.
Tesise, bugüne kadar 120 milyon Euro harcanmış. Yatırımlar tamamlandığında rakam, 180 milyon Euro’ya ulaşacak. Türkiye’de yerli sermaye tarafından yapılan en büyük turizm yatırımlarından birisini gerçekleştiren Burhan Silahtaroğlu, şu an 1.200 olan yatak kapasitesini 2 bin 500’e çıkarmayı planlıyor. Burhan Bey’in en büyük arzusu ise Antalya’yı bir kültür festivalleri şehri haline getirmek. “Antalya’ya gelen 10 milyon turistin sadece yüzde 5’inin antik tiyatrolarımızı ziyaret etmesi kafidir. Bunu finanse etmenin de birçok yolu vardır. Benim hayalimdeki proje budur. İnşallah gerçekleştirmeek nasip olur” sözleriyle bu arzusunu dile getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz