Hedef yılda 2 bin konut üretmek

Sur Yapı önümüzdeki dönemde bir GYO oluşumunu hayata geçirmeye hazırlanıyor.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hedef yılda 2 bin konut üretmek
ALTAN ELMAS / Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı
Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, 21 yıldır inşaat ve gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteriyor. ilk projelerinden bugüne kadar 3 milyon metrekarelik inşaat alanı ve 200'den fazla proje geliştirdiklerini belirten Elmas, şu anda konut, ofis, AVM projeleri olmak üzere yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırım değeri olan bir portföy yönettiklerini söylüyor.

Halihazırda yürüttükleri projelerle ilgili olarak şöyle konuşuyor: "Birinci ve ikinci etaplarında yaşamın başladığı AdaPark, Sancaktepe'de 826 dairenin tamamı satıldı. Üçüncü etap son faz teslimlerine bu ay başlıyoruz, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin hemen yanı başında bulunan Exen İstanbul'da da yaşam başladı. 2013 yıl sonunda Metrogarden AVM'nin de açılışını yapmayı hedefliyoruz, Devam eden projelerimizin yanı sıra önümüzdeki dönemde. İzmir Marina Park'ta bir AVM ve rezidans, Çekmeköy'de ise konut ve ticari alanları kapsayan projelerimizi hayata geçireceğiz.”

Sur Yapı'nın 2014 yıl sonuna kadar 3 AVM projesi bulunuyor, 21 yıldır daima kendileriyle yarıştıklarını belirten Altan Elmas, önümüzdeki dönemde bir GYO oluşumunu hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu konuda da, "Bugün ülkemizin önde gelen inşaat şirketlerinden biri olarak değerlendirilmek ileriye dönük sorumluluklarımızı daha da artırıyor. Bu bilinçle proje aşamasından teslime kadar geçen sürede ciddi hassasiyet sergiliyoruz, AVM ve ofis projelerimizin içinde yer alacağı bir GYO oluşumunu önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeye çalışacağız. Şu anda yılda bin konut üretiyoruz, Hedefimiz yılda ortalama 2 bin konut üretimine ulaşmak” diye konuşuyor.

Sur Yapı önümüzdeki süreçte AVM yatırımlarında Anadolu'da AVM'si olmayan potansiyel illere odaklanıyor. inşaat projelerinde de İstanbul dışına ağırlık vermeyi planlıyor, "Uygun koşullar ve arsa olduğunda tabii ki İstanbul dışında da yatırım yaparız” diyen Elmas, bu anlamda devam eden görüşmeleri olduğunu ifade ediyor ve şöyle devam ediyor: "Ancak İstanbul'da arsa maliyetlerinin yüksekliği daha kısıtlı gelir düzeyindeki vatandaşlara yönelik proje geliştirmeyi çok istememize rağmen bizi zorluyor. Arsa ve altyapı maliyetleri göz önüne alındığında devletin koordinasyonu olmadan özel sektörün ucuz konut üretmesi pek mümkün görünmüyor, Önümüzdeki dönemde orta ve üst gelir grubuna yönelik konut üretmeye devam edeceğiz, Kentsel dönüşüm de takip ettiğimiz bir konu.”

“5 YILDA KAPASİTE 2 KAT ARTACAK”
Elmas, inşaatın dışında enerji sektöründe de faaliyet gösteriyor. Malatya ve Adana’da toplam 4 enerji projesi yürütüyor. Son olarak Mersin’de 2 tane rüzgar santrali projesine başladıklarını anlatan Elmas, enerjideki pozisyonlarını şöyle açıklıyor: “Bu projelerle 250 milyon kilovat/saat gibi bir enerji üretmiş olacağız. 25 milyon dolar gibi yıllık enerji üretimi olmuş olacak. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde enerji alanında kapasitemizi 2 kat artırmayı planlıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz