Ing emeklilik yeni pazar payı hedefliyor

“2003’ün ocak ayında şirketi kurduk, ekim ayında ilk faaliyete geçen 5 şirket arasındaydık. Yaklaşık 6 yıldır bu işin içindeyiz”

1.09.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ing emeklilik yeni pazar payı hedefliyor
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 27 Ekim 2003’te start aldı. 2004’e gelindiğinde BES pastasının etrafında 11 şirket vardı.… Bugün sistemde 12 şirket var. Yakında sayının 15’e yükselmesi bekleniyor. Ancak ilk resimde yer alan yöneticilerin pek çoğu değişti. İlk günlerden bu yana genel müdür koltuğunda oturan sadece 2 isim kaldı. Gökhan Dereli de bunlardan biri. ING Emeklilik Genel Müdürü Dereli, “2003’ün ocak ayında şirketi kurduk, ekim ayında ilk faaliyete geçen 5 şirket arasındaydık. Yaklaşık 6 yıldır bu işin içindeyiz” diyor. Dereli, ING Emeklilik’in performansını ve yeni dönem hedefini şöyle özetliyor:
FONDA GÜÇLÜ BÜYÜME Özellikle fon tarafında hızlı büyüyoruz. Bu yıl mevcut müşteriyi korumak yönünde bir politika benimsedik. Bugüne kadar da bunu başardık. Gelecek dönemde banka, satış kanalımız olmaya devam edecek. ING Bank’ın yaklaşık 320 şubesi var ve bu şubelerin hepsinde emeklilik ürünü satılıyor.
YENİ KANAL OPERASYONU ING, dünyada çoklu kanalla satış yapma stratejisini benimsiyor. Bu nedenle yeni dönemde banka kanalının yanı sıra acentelere de odaklanacağız. Acıbadem Sigorta ile bir işbirliği yaptık. 100 kadar acentesinde ürünlerimizi satmayı planlıyoruz. Önümüzdeki dönem acente tarafında başka işbirliklerimiz de olacak.
YÜKSEK GETİRİ Sistemin en başından bu yana emeklilik yatırım fonlarında en yüksek getiriyi sağlayan 2’nci şirketiz. Son 2 yıla baktığımızda lideriz. 2009’un ilk 8 aylık döneminde açık ara lideriz. Portföyümüzü ING Portföy Yönetimi şirketi yönetiyor. Emeklilik yatırım fonlarının yönetiminde reserve bir anlayışa sahibiz. İstikrarlı olmak, uzun vadede kazandırmak hedefiyle hareket ediyoruz. Bu yaklaşımın faydasını da getiri sağlamada lider olarak gördük.
2010 HEDEFİ Şu anda katılımcı adedinde yüzde 8, fon büyüklüğünde yüzde 6 pazar payına sahibiz. Önümüzdeki dönem bu oranları birer puan artırmak hedefindeyiz. Yavaş ve emin adımlarla ilerlemek istiyoruz, çünkü sistem Türkiye’de henüz çok yeni. Diğer yandan biliyorsunuz, bugüne kadar hayat branşında faaliyetimiz yoktu. 2010 yılının ilk yarısında bu branşta da faaliyetlerimize başlayacağız. Hazırlıklarımız son hızıyla devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz