Şimdi şirket satma zamanı

Finans, perakende, çimento, otomotiv ve enerjinin dışındaki tüm şirketlerin satışı gerçekleştirildi.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Şimdi şirket satma zamanı
HAKAN AKBAŞ/ Global Dealings Yönetim Kurulu Başkanı  Albright Stonebridge Türkiye Direktörü
Hakan Akbaş, iş dünyasının başarılı isimlerinden biri. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra burslu olarak Amerika'da MBA yaptı. Ardından 15 yıl boyunca Amerika'da çeşitli dev şirketlerde çalıştı. Hatta bir dönem girişimciliği deneyerek birkaç arkadaşıyla birlikte bir yazılım şirketi kurdu. Şirketin başarısı üzerine onu EMC'ye sattı. 2006 yılında ise Korn Ferry aracılığı ile Sabancı Holding'in başkanı Güler Sabancı ile bir araya geldi. Hem ülke özlemi hem Sabancı'nın geri çeviremeyeceği teklifi nedeniyle Türkiye'ye dönüp Ali Sabancı'nın holdingden ayrılmasıyla boş kalan Sabancı Holding Strateji ve iş Geliştirme Grubu'nun başına geçti. Akbaş, bu pozisyonda tam bir başarı hikayesi yazdı. Grup tarihinin en radikal dönemeçlerinden birini onun liderliğinde geçti. 72 şirketlik Sabancı Holding, Akbaş'ın liderliğinde 5 sektöre odaklanma kararı aldı. Finans, perakende, çimento, otomotiv ve enerjinin dışındaki tüm şirketlerin satışı gerçekleştirildi. O dönem yaklaşık 800 milyon dolarlık satış yaptıklarını belirten Akbaş, “Türkiye'de bu ölçekte bir satış ve portföy temizliği yapılmamıştı ve bu bir ilk oldu” diyor. Tüm bu başarılı dönemin ardından Akbaş, 2011 yılında Sabancı Holding'den sürpriz şekilde ayrıldı. Bu ayrılık kararında ise holdingde CEO değişimi etkili oldu. CEO olma beklentisi olduğunu ifade eden Akbaş, “6 yıllık Sabancı geçmişimde yaptıklarımın yapabileceğimin en üst düzeyinde olduğunu gördüm ve grup içindeki geleceğime bakarak kararımı verdim. Gruptan ayrılma kararım kolay olmadı. Sabancı benim için hep çok önemli olacak” diye konuşuyor.

“TÜRKİYE’YE İLGİ DUYAN 72 FON VAR”
Hakan Akbaş, Sabancı Holding sonrasında hemen kendi şirketi Global Dealings'i kurdu. Ardından da Albright Stonebridge Group'tan gelen teklifi değerlendirdi ve grubun Türkiye'deki organizasyonunun başına geçti. Bugün her iki şirketle yoluna devam eden Akbaş, Albright'ta şirketlere danışmanlık verirken Global Dealings'te butik bir yatırım bankası olarak hizmet sunduklarını söylüyor. Şu anda Türkiye'nin birleşme ve yeniden yapılanmalar açısından çok hareketli bir dönem geçirdiğini anlatan Akbaş, "Türkiye'de şu an satma zamanı. Ülkede faaliyet gösteren 72 tane yabancı sermaye fonu varken bu fırsat değerlendirilmeli. Şirketlere önerim, kendilerini ortaklık yapmış olan şirketlerle karşılaştırmaları ve satışa konu olabilmek için o şirketlerin ne yaptığına bir uzman kullanarak bakmaları” diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz