"Tablet PC'ler ve işletim sistemleri"

Apple şirketi, tablet PC'nin ilk versiyonu ipad I'i dünya pazarlarına sunmadan önce stratejik bir atak yaparak hem donanım hem de yazılım üretimini birlikte ele aldı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Tablet PC'ler ve işletim sistemleri
Dünya pazarlarında gördüğü ilgiyi algılar algılamaz, tablet PC'ye ekran üretenlerin tüm kapasitelerini uzun vadeli bağlayarak kendisine rakip olacak markalarının önünü dahice kesmiş oldu. Bunun sonucu Apple'ın piyasa değeri 2008'den beri yüzde 300 artış göstererek 310 milyar dolara ulaştı. Apple'ın hisseleri 2006'da yüzde 18, 2007'de yüzde 133, 2009'da yüzde 147 ve 2010'da yüzde 53 arttı. Son 5 yıllık ortalama değer artışı yüzde 59'u buldu. Bu artış eğilimi önümüzdeki 3 yıl boyunca sürdüğü takdirde Apple'ın piyasa değeri 1 trilyon doları geçmiş olacak ki bu dünyada ilk kez görülecek. Şayet ortalama artış yılda yüzde 23 olursa 1 trilyon dolarlık piyasa değerini 6 yılda yakalamış olacak. Böylece Apple'ın piyasa değeri Türkiye'nin milli geliriyle aynı olacak. Bugüne kadar en yüksek piyasa değerine 600 milyar dolarla Microsoft şirketi 2000 yılında ulaşmıştı. 12 ünlü markanın pazarlara sunma programında olan tablet PC'ler (Media tablets), dizüstü bilgisayar endüstrisinin rekabet dinamizmini ve yapısını temelden değiştirecek bir platform yaratmaya aday. Uzmanlara göre bu yeni platformda iki yıl içinde 120 milyon adet tablet PC satılacak. Buna karşın aynı sürede 50 milyon internet bilgisayarı, 260 milyon adet dizüstü PC ve 140 milyon adet masaüstü PC pazarlanma pro|eksiyonu öngörülüyor. Dizüstü ve masaüstü PC'ler kullanıcılarına, raporlamadan yazılım geliştirmeye, film montajından dizi izlemeye, randevuları yönetmekten internet radyosu dinlemeye kadar çok geniş bir spektrumda hizmet verme fırsatları sunuyor. Buna karşın tablet PC'ler, dizüstü ve masaüstü bilgisayarların yeteneklerinin çok azına sahip. Bunlar da içeriklere erişim fonksiyonları, fotoğrafları tasnifleme, TV showları ve filmleri izleme, müzik dinleme, oyunlar oynama ve her yerde ve her zaman web'lere bağlanmak olarak sıralanabilir. Masaüstü ve dizüstü PC'ler, ciddi içerikler yaratmada ve temel grafik tasarımları geliştirmede en iyi seçim olmaya devam ederken yeniliklere ve gösterime düşkün tüketiciler, tablet PC satın alma yoluna gidiyor.Heyecan verici yeni bir sektör olma yolundaki tablet PC'ler için ayrıntılı pazar analizleri yapılıyor. Hızla büyüyen bu yeni platformun sunduğu fırsatlara içerik sahipleri, servis sağlayıcılar ve ünlü markalar kadar dizüstü PC ve mobil endüstriler de yakın ilgi duyuyor. Apple dışında başlıca tablet PC satıcıları: HP, Nokia, Google, Samsung, Microsoft, Acer, Dell, Toshiba, Lenova, LG, Research in Motion'dur. Önde gelen bu 12 satıcının yanında 4 üretici daha var. Bunlar Sharp, HTC, Archos, Asus, Sony ve Motorola'dır.

Anahtar konular ve kritik noktalar
Analistlerin raporlarına göre dünya Tablet PC pazarının sunduğu yararların ve kritik konuların bazıları şu şekilde sıralanabilir:
1)    Halen tablet PC pazarının hakimi iki ana oyuncu vardır: Apple ve Google. Bu iki güçlü ana oyuncunun görece zayıflıkları ve üstünlükleri, bir süre sonra hangisinin en iyi pazar pozisyonu alarak tablet PC fırsatlarını aktifine ekleyeceği ve diğerini gerileteceği netleşecek.
2)    Bu pazardan pay kapmak isteyen hırslı markaların Apple'ın pazar payını ne yönde etkiyecekleri birkaç yıl içinde ortaya çıkacak.
3)    Tablet PC'lerde 9 önemli işletim sistemi söz konusu. Bunlar Android, Google Chrome OS, Maemo, Mobin, MeeGo, Windows Embedded, Windows Starter Edition, Windows Phone 7 ve webOS. Bu işletim sistemlerinden hangilerinin öne çıkacağı, hangilerinin gerileyeceği şimdilik soru işareti.
4)    2014 yılına kadar kaç tüketicinin dünya genelinde ve bölgesel olarak 12 lider üreticiden tablet PC satın alacağı, bu süre içinde sektörel dağılımın, ortalama satış fiyatlarının ne olacağı ve gereken yedek parça kullanımının boyutları öngörülebilir olacak.
5)    Masaüstü PC'ler, dizüstü PC'ler, mobil internet cihazları (MID), internet bilgisayarları, akıllı telefonlar, akıllı tabletler, dijital okuyucular, akıllı kitap okuyucular ve tabii tablet PC'ler gibi bütün taşınabilir bilgisayarların kıyaslamalı saydam açıklamalarına gereksinim giderek artacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz