Altın fiyatları yükselişte

Altının gram fiyatı Japonya Merkez Bankasının para politikasında değişikliğe gitmesinin ardından 126,4 liraya çıktı.

21.09.2016 15:41:090
Paylaş Tweet Paylaş
Altın fiyatları yükselişte
Altının gram fiyatı Japonya Merkez Bankasının (BoJ) para politikasında değişikliğe gitmesinin ardından yüzde 0,4 yükselerek 126,4 liraya çıktı.

BoJ'un para politikasında değişikliğe gitmesi ve parasal genişlemenin artarak devam edeceğinin görülmesinin ardından altının onsu 1.320 doları aşarken, gram altında buna paralel 126,5 liraya kadar çıktı.

Altının gram fiyatı, dolar kurunun yatay seyretmesiyle uluslararası piyasadaki ons altına paralel hareket ederken, saat 10.45 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,4 yükselişle 126,4 liradan işlem görüyor.

Altının ons fiyatı ise Asya piyasalarında gördüğü en düşük 1.308 dolardan yükselişe geçerek şu dakikalarda yüzde 0,5 primle 1.321 dolardan alıcı buluyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 207, Cumhuriyet altını 843 liradan satılıyor.

Uzmanlar, BoJ'un para politikasını değiştirerek ilave teşvik anlamına gelebilecek kararlar almasının piyasalarda olumsuz bir fiyatlamaya neden olmadığını belirtiyor. Bu akşam saat 21.00'de açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararının altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olacağını dile getiren uzmanlar, "Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bugün faiz artırımına gitme olasılığı anketlerde yüzde 22 olarak görüyorlar. Genel olarak Fed'in para politikasında bir değişikliğe gitmesi beklenmezken, söylemlerinde şahin bir duruş sergileyeceği ve bu beklenti altın fiyatlarında dalgalanmalara neden olabileceği öngörülüyor.

Fed kararıyla birlikte altın fiyatlarındaki yükselişlerin yatırımcılar için satış fırsatı olacağını tahmin eden uzmanlar, altının gram fiyatında ise bir miktar daha yükselişler görülebileceğini ve 127 lira seviyesinin görülebileceğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz