"BİST çok cazip, ama beklenti yok"

Para ve sermaye piyasaları oldukça volatil bir süreçten geçiyor. Haziran ayındaki genel seçimler öncesinde ve sonrasında da bu süreç devam edecek gibi. Gelinen seviyelerde borsada fırsatların oluştuğunu söyleyen Garanti Portföy Genel Müdürü MAHMUT KAYA, “Bu fırsatların alıma dönüşmesi için, seçim sonrası tablo ve makro paketler gibi pozitif gelişmeler gerek” diyor ve ekliyor: “BİST, şu anda cazip seviyelerde ancak alıcıları tetikleyecek gelişmelere ihtiyaç var.”

23.07.2015 12:28:490
Paylaş Tweet Paylaş
"BİST çok cazip, ama beklenti yok"
2014’ün Eylül ayından itibaren başlayan petrol fiyatlarındaki düşüşün, yıl sonuna kadar hızlanarak devam etmesi ve tahminlerin çok daha altında dengelenmesi, tüm ülkelerin makro ekonomik dengelerini önemli ölçüde etkiledi. Türkiye, önemli bir enerji ve petrol ithalatçısı olarak bu düşüşten en çok yararlanacak ülke olarak, 2015’e oldukça olumlu bir havada başladı. Yine genişleyen Avrupa para politikası, gelişen ülkeler içinde Türkiye’yi öne çıkardı. Ancak yaklaşan seçimlerle beraber siyasi belirsizlik artmaya başladı. Merkez Bankası’nın (MB) faiz indirim sinyalleriyle ortaya çıkan para politikası tartışmaları da buna eklenince, Türkiye, olumlu global konjonktürden faydalanamadı. Artan dalgalanmayla beraber TL’deki değer kaybı, tüm varlık sınıfları üzerindeki risk primlerini yükseltti. Böyle bir ortamda piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini Garanti Portföy Genel Müdürü Mahmut Kaya ile konuştuk:
* Haziran seçimleri öncesinde ve sonrasında piyasaların ana gündem maddeleri neler olacak?
* Haziranda yapılacak genel seçimlerle birlikte son bir yılda gerçekleşen üç seçimin sonuncusu da geride bırakılmış olacak. Dolayısıyla önümüzdeki 4 yıl boyunca yeni seçim takviminin boş olması, reform yapması gereken Türkiye için önemli bir avantaj. Bu noktada piyasalar için önemli olan değişen, global koşullara uyum sağlayabilecek bir makro ekonomik plan ve şüphesiz bu planın reformlarla da desteklenmesi. Türkiye, gelişen bir ekonomi olarak büyüme anlamında dış kaynağa bağımlılığını en azından orta vadede sürdürmek durumunda.
* Seçime kadar ve sonrasında sermaye piyasalarında nasıl bir hareket bekliyorsunuz?
*Seçimlere kadar belirsizliğin sürdüğü bir dönemde olacağız gibi gözüküyor. Dolayısıyla da önemli bir kırılma beklememek gerekiyor. Ayrıca seçim sonrasında gerçekleşebilecek farklı senaryolar arasında hangisinin piyasalar tarafından olumlu algılanacağını söylemek de zor. Ancak tabii her seçim öncesi ve özellikle de anketlerde net bir görüntü olursa buna bağlı bir kısa ralli havası görülmesi de mümkün olabilir. Seçimden sonra iyimserliğin devamı içinse kapsamlı ekonomik politikalara ihtiyaç duyulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz