Borsa 90,000'i görebilir

Dolar bazında borsayı ucuz bulan Memişoğlu ile piyasaları konuştuk...

9.03.2017 15:13:210
Paylaş Tweet Paylaş
Borsa 90,000'i görebilir
Yurt dışı piyasalar ocak ayını daha stabil geçirirken Türkiye’de özellikle döviz piyasasında sert hareketler gördük. Hisse senedi piyasası ise dolar bazında ucuz bulunuyor. Bu ortamda yılın ilk yarısında endeksin 85.000-90.000 bölgesini test etmesini bekleyen İntegral Menkul Değerler Genel Müdürü KIVANÇ MEMIŞOĞLU, portföylerde yüzde 40 hisse öneriyor. Memişoğlu’nun beğendiği hisseler ise Tofaş, Vestel Beyaz Eşya, Arçelik, Türk Traktör, Garanti Bankası ve Aygaz.

Ocak ayında dolar, global piyasalarda gevşeme eğiliminde oldu. Dolar endeksi, 104 seviyelerinden 100’e doğru gevşedi. Buna paralel olarak Euro/dolar paritesi 1,04 seviyesinden 1,07’ye yükseldi. ABD ve Avrupa borsalarında yatay seyirler etkili olurken, ons altında dolardaki gevşemeye bağlı olarak hızlı bir yükseliş gerçekleşti. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ise gevşeme gördük. Gelişmekte olan ülke borsalarında yükselişler olurken, bu Borsa İstanbul’a da yansıdı ve endeks yılbaşından 25 Ocak’a kadar yüzde 6’ya yakın yükseldi. Gelişen ülke para birimlerinde ise olumlu seyirler izledik. Ancak bu dönemde Türk Lirası’nda (TL) negatif ayrışma yaşandı. Doların önceki süreçte yaşadığı hızlı yükselişin, ocak ayındaki gevşemede önemli bir neden olduğunu söyleyen İntegral Menkul Değerler Genel Müdürü Kıvanç Memişoğlu, içeride ise siyasi ve jeopolitik risklerin devam ettiğine dikkat çekiyor. Bu gelişmenin hisse senedi piyasasında etkisinin sınırlı olduğunu ancak TL üzerinde etkilerinin görüldüğünü anlatan Memişoğlu, bu yılın ilk yarısında endeks için 85.000-90.000 bandını öngörüyor. Dolar bazında borsayı ucuz bulan Memişoğlu ile piyasaları konuştuk:
* Yılın ilk yarısında piyasaların önündeki kritik takvim nasıl? Hangi konular yatırımcının gündeminde olacak?
 20 Ocak tarihinde Donald Trump başkanlığı devraldı ve ilk 100 günlük icraatları piyasalar için önemli olacak. Bunun yanında FED’in 14-15 Mart toplantısı ve faiz artırımı konusunda atacağı adımlarla vereceği mesajlar, global piyasaları yakından ilgilendiriyor. Avrupa kıtasında ise şubat ayında Almanya’daki cumhurbaşkanlığı seçimi ile başlayan seçim maratonu, mart ayında Hollanda parlamentosu, mayıs ayında Fransa cumhurbaşkanlığı ve haziran ayında Fransa genel seçimleri ile devam edecek. Diğer yandan mart ayı sonuna kadar İngiltere’nin Brexit süreci netleşmiş olacak. Başka deyişle AB’nin geleceği, sürekli gündemde olan bir konu olacak. Türkiye’de ise nisan ayı gibi yapılması beklenen referandum, siyasi sahnenin sıcak olacağını gösteriyor. Ayrıca FED’in atacağı adımlar, TL ve bütün gelişmekte olan ülke para birimlerini yakından ilgilendirecek.
* Dolar bazında BİST-100, rakip borsalara göre ne kadar iskontolu? Bu iskonto farkı yılın ilk yarısında kapanır mı?
 BIST-100 Endeksi, gelişmekte olan piyasalar endekslerine rölatif olarak Nisan 2016 tarihinden bu yana negatif ayrışıyor. Relatif grafik bu tarihten bu yana yüzde 33 düştü. Yani rakip borsalara göre bu şiddette ayrışmamız var. Fiyat/ Kazanç (F/K) oranına göre de yüzde 50’ye yakın bir iskonto bulunuyor. Bu farkın kapanması yurt içindeki siyasi ve para politikasındaki gelişmelere bağlı olacak.
* Türkiye hisse senedi piyasasında, yılın ilk yarısında nasıl hareket bekliyorsunuz? Yükseliş eğilimi devam eder mi? 90.000 görülür mü? Aşağıda önemli destekler neresi?
 Dolar bazında oldukça düşük seviyelerde bulunuyoruz. Kurun yüksekliği de sıcak para için güzel bir fırsat veriyor. Endeksin 85.000- 90.000 bölgesini test etmesi beklenebilir. BIST için olumlu düşünüyoruz. Ancak bu hareketin büyük kısmını gerçekleştirdiğimizi belirtmek lazım. Aşağıda 76.000 seviyesi, endeks için kritik bir eşik noktası.
* Hisse senedi yatırımcısına ne tavsiye ediyorsunuz? Nasıl bir strateji izlemeli? Hangi hisselerde “al” tavsiyesi veriyorsunuz?
 Hisse senedi yatırımcısı seçici davranmalı. Şirketlerin bilançolarını incelemeli, mali performansı iyi olan şirketleri tercih etmeli. Ya da araştırma bölümlerinin şirket raporlarını mutlaka okumalı. Bir araştırma inceleme yapmadan, sağdan soldan duyduğu bilgilerle parasını riske atmamalı. Borsada uzun vadede her zaman güzel fırsatlar vardır. Bundan önce de vardı, bundan sonra da olacak. 2017 strateji raporumuzda model portföyümüzde önerdiğimiz hisseler bulunuyor. Bunlar, Tofaş Fabrika, Vestel Beyaz Eşya, Arçelik, Türk Traktör, Garanti Bankası ve Aygaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz