""Borsada 90 bin mümkün""

Piyasalar seçim belirsizliği, kurda dalgalanma, Merkez Bankası’na faiz indirme baskısı gibi konular nedeniyle volatil bir süreç yaşadı. Genel seçimlerin ardından önümüzdeki 2-3 ayda borsada 90.000 seviyesini öngören Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü EMİR ALPAY, bankacılık ve otomotiv hisselerini beğeniyor. Getiride fark yaratmak için uzun vadeli stratejilerde hisse öneren Emir Alpay, “Portföy dağılımında yüzde 40 hisse, yüzde 40 TL faiz, yüzde 20 döviz ürünler tavsiye ediyoruz” diyor. Seçim sonrasında faizlerdeki düşüşün ise sınırlı kalacağını öngörüyor.

24 AĞUSTOS, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Borsada 90 bin mümkün"
Yabancı yatırımcılar düşüşteki petrol fiyatlarının pozitif etkisiyle Türkiye, Hindistan gibi gelişen piyasalardan ayrışan iki ülkeyi radarına almıştı. Hindistan beklentileri önemli ölçüde karşıladı. Ancak Türkiye, genel seçimler ve Merkez Bankası’na yönelik siyasi eleştirilerin etkisiyle gelişen ülkelere göre aşağıda kaldı. Türkiye’de 7 Haziran genel seçimleri öncesi, hareketliliğin boyutu daha da arttı. Dolar/TL’de bunu net olarak gördük. Mayıs ayında ise global piyasalara paralel olarak daha sakin bir süreç yaşandı. Özellikle FED’in faiz artırım beklentilerinin ötelenmesi, dolar bazında iskonto oranı artan, faizleri yükselen Türkiye piyasasına girişleri hızlandırdı. Haziran ayında nasıl bir sonuç çıkacağı belli olmayan kritik bir genel seçim süreci var. İşte böyle bir dönemi ve sonrasını 13,5 milyar TL’yi yöneten Yapı Kredi Portföy’ün genel müdürü Emir Alpay ile konuştuk. Piyasalar açısından pozitif tarafta olan Alpay sorularımızı yanıtladı. 
* Genel seçimler sonrasında ortaya çıkan siyasi tabloyla birlikte piyasa nasıl şekillenir? 
* Genel seçimlerden nasıl bir sonuç çıkacağını, nasıl bir tabloyla karşı karşıya olacağımızı kestirmek zor. Seçim anketleri yayınlanıyor ancak bunlarda da net bir tablonun olmadığını söyleyebiliriz. Olasılıkları tartışmak biraz zor. Koalisyon olur mu, nasıl olur, azınlık hükümeti mi olur yoksa tek parti hükümeti devam eder mi? Tabii ki yine yeni ekonomi yönetimi nasıl şekillenecek? Piyasalar tüm belirsizlikler üzerinden yeni pozisyonlar belirlemeye çalışacak. AKP hükümetinin geçmiş ekonomi yönetiminde başarı hikayeleri var. Bunların sürdürülebilmesi, uyum içinde çalışılması önemli olacak. 
* Seçimlerden sonra sermaye piyasalarında nasıl bir yıl bekliyorsunuz? 
* Borsada biraz daha pozitif taraftayız. 90.000 seviyelerini yeniden görebiliriz. Üç ay içinde bu hedef gerçekleşebilir. 80.000 altı seviyeleri çok fazla beklemiyoruz. Doların hızlı değer kazandığı ülkelerde, endekslere de dolar bazında bakılmalı. Yıl içinde 29 sente düştü, şimdilerde 33-34 sent seviyelerinde. Türk borsasında gelişen piyasalara göre iskonto oranı Fiyat/Kazanç olarak 12 seviyelerinde, iskonto oranı biraz azaldı. 
* Hangi sektörler, hisseler öne çıkar? 
* Borsada sektörel fırsatlar var. Yapı Kredi Portföy olarak bankacılık ve otomotiv sektörünü beğeniyoruz. Otomotiv tarafında, yeni ürünler geliyor, kurun geldiği seviyeler itibariyle ihracatçı şirketlerimiz için fırsatlar var. Son dönemdeki olayların uzun soluklu olmasını beklemiyoruz. Bankacılık tarafında kredi büyümesi devam ediyor, bono tarafında faiz yükseldiği için bono tarafındaki olumsuzluğu fiyatlara yansıttılar. Bundan sonra faiz düşüşlerinden faydalanacaklardır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz