Borsada bir rekor daha

BİST 100, küresel gelişmeler ve banka kârlarında yüksek artışın da etkisiyle 101 puanı da aştı ve bir rekor daha kırdı.

4.07.2017 11:16:400
Paylaş Tweet Paylaş
Borsada bir rekor daha
Borsa İstanbul Endeksi (BİST 100), küresel gelişmeler ve banka kârlarında yüksek artışın da etkisiyle, yüzde 0.02 yükselerek 100 bin 539 puandan başladığı yeni günde 101 bin puanı da aşarak yeni rekor düzeye tırmandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) aylık verilerine göre, bankacılık sektörünün net kârı, Mayıs sonunda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50.3 artışla, 14 milyar 85 milyon liradan, 21 milyar 173 milyon liraya tırmandı.

Banka kârlarında yüksek artış ve küresel hisse senedi piyasalarındaki yükselişe bağlı olarak Borsa İstanbul'da hızlanan alımlarla BİST 100 Endeksi 101 bin 93 puana kadar çıkarken, döviz piyasalarında dolar ve euro dünkü kazançlarının bir bölümünü geri verdi.

Dolar dün çıktığı 3.56 liranın üzerindeki düzeyinden 3.5450 - 3.5500 lira aralığına, euro da 4.05 liranın üzerinden 4.03 - 4.04 lira aralığına çekildi.

İş Yatırım'ın "Dünyadan negatif ayrışmak" başlıklı günlük piyasa bülteninde, "Dünya borsalarında yukarı yönlü dalgalı seyir devam ediyor; ancak, merkez bankalarının şahin sinyaller vermeye başladığı 28 Hazirandan beri Türkiye varlıkları dünyadan negatif ayrışıyor" denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

"Temmuz ayına hisse senedinde, tahvilde, döviz piyasasında en kötü performans gösteren üç piyasa arasında yer alarak başladık. Veri akışında Türkiye varlıklarının negatif ayrışmasına yol açacak bir olumsuzluk görmüyoruz. PMI rakamları Haziran ayında son 43 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Enflasyon cephesinde uzun süreden beri ilk kez olumlu bir sürpriz gördük. Banka karları Mayıs ayında senelik bazda yüzde 33 yükselerek güçlü momentumunu korudu. Wall Street’in kapalı olması nedeniyle düşük hacimli sakin bir piyasa bekliyoruz."

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz