"Borsada yıl sonu yükselişi olabilir"

Çipli, piyasalar ve yatırım stratejilerine ilişkin sorularımızı şöyle yanıtladı...

24.01.2017 12:07:540
Paylaş Tweet Paylaş
"Borsada yıl sonu yükselişi olabilir"
Talip Yılmaz 
tyilmaz@ekonomist.com.tr

Yaz ayları piyasalar açısından normalde sakin geçer, yılın sonlarına doğru ise hareketli günler başlar. Fakat bu, özellikle sermaye piyasaları açışından her zaman geçerli olan bir kural değil. Son yıllarda yaz ayları çeşitli nedenlerle hep volatil geçti. Bu yaz döneminde ise piyasalar yeni bir denge oluşturmaya çalıştı. Brexit sonrası yaşanan satış baskısının ardından global piyasalar, küresel büyümenin ılımlı şekilde sürdüğüne dair işaretlerin ve gevşek para politikalarının da devamı beklentisi öncülüğünde yükseliş eğilimini eylül ayına kadar sürdürdü. Ancak eylül ayındaki BOJ kararları ve ECB’nin de tapering (bono alımında azaltıma gidilmesi) ile piyasalarda parasal genişlemede yavaşlama teması öne çıktı. Faiz artışı beklenen FED eşliğinde ABD tahvil faizlerinin ve doların yükseldiğini söyleyen Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Gülsevin Çipli, piyasalar açısından bundan sonraki süreçte, merkez bankaları, maliye politikaları ve global faiz seviyelerine dikkat çekiyor. Çipli, piyasalar ve yatırım stratejilerine ilişkin sorularımızı şöyle yanıtladı:
* Yatırımcılar, yıl sonuna kadar hangi başlıkları izleyecek? Hangi konular piyasalar üzerinde etkili olacak?
Araştırma bölümümüzün uzun zamandır önem verdiği ve piyasaları en fazla etkilemesini beklediği iki önemli yeni trend var. Merkez bankalarının uyguladığı para politikaları sınırlara ulaştı. Maliye politikalarının ise daha fazla kullanılabileceği bir döneme giriyoruz. Mali genişleme beklentileri ve parasal gevşeme sınırlarına gelinmesiyle global enflasyon beklentilerinde yukarı ivmelenme, beraberinde emtia fiyatlarında yükselişler beklenebilir. Global faizlerin ise tarihi dip seviyelerinden, agresif olmasa da yükselmeye devam etmesini bekliyoruz. Bu trendlerin haricinde 8 Kasım ABD başkanlık seçimi, Avrupa’da yükselen siyasi riskler, Avrupa bankacılık sistemi, Brexit önemli konu başlıkları arasında yer alıyor.
* Türkiye piyasasını değerlendirir misiniz? İskonto durumu nedir?
 Bizim piyasalara baktığımızda 2016 yılında gelişmekte olan ülke varlıklarına olan ilginin devam etmesiyle birlikte yıla yükselişlerle başlayan BIST-100 Endeksi, MSCI gelişmekte olan ülke hisse endeksine göre ileriye dönük F/K iskontolu işlem görüyor. Yılbaşından bu yana olan performansa baktığımızda ise MSCI Türkiye Endeksi dolar bazında yaklaşık yüzde 3 getiri sağladı.
* Bu beklentileriniz dâhilinde endeks yılın kalanında nasıl hareket eder?
 Yılın geri kalanında endeksin geri çekilmelerde 72.500’ün üzerinde kalmayı başaracağını düşünüyoruz. Aralık ayında ise yıl sonu yükselişiyle birlikte piyasalara bir rahatlama gelebilir.
* Yapı Kredi Yatırım’ın model portföyünde hangi hisseler bulunuyor?
 Araştırma bölümünün en beğendiği hisselerden oluşan model portföy yıl başından itibaren yüzde 22 getiriyle BIST 100’ün yüzde 12 üzerinde performans gösterdi. Model portföyün getirisi takibe başladığımız 2013 yılından bu yana yüzde 35 ile endeksin yüzde 46 üzerinde gerçekleşti. Son güncellemelerimiz sonrası model portföyümüzde en beğendiğimiz hisseler, Tekfen Holding, Turkcell, Kardemir ve ENKA İnşaat.
* Merkez Bankası, bundan sonra nasıl bir politika izler? Bunun piyasaya yansıması ne olur?
 Merkez Bankası, şu ana kadar izlediği sadeleşme politikasını geçen ay duraksama yaptıysa da olabildiğince devam ettirebilir. Çünkü büyümenin yavaşlama riski var. Ayrıca enflasyon tarafında hükümetin gıda fiyatlarındaki oynaklığa karşı aldığı birtakım önlemler bulunuyor. Merkez Bankası, Türk Lirası’nın değer kaybının aşırı boyutlara ulaştığını düşünürse faiz indirimlerini yine durdurabilir.
* Gösterge faizde yıl sonu beklentiniz nedir?
 Yüzde 9,20/9,50 bandında dengelenerek gösterge faizin yıl sonuna doğru yeniden yüzde 9 seviyesinin altına gerileyebileceğini düşünüyoruz. Bu ortamda yatırım ürünlerinde eskisine nazaran seçenekler çoğaldı. Yatırımcı TL faiz için kendi risk getiri ve vade profiline uygun olarak fon, mevduat, ÖST, Hazine kağıtlarından oluşan sepet yapabilir.
* Ortalama bir yatırımcı portföy dağılımını nasıl yapmalı?
 Prensip olarak yatırımcının kendi risk, getiri ve vade profiline uygun olarak risk ve getiri arasında dengeyi gözetecek bir dağılım öneriyoruz. Enstrüman bazında çeşitlendirmeye gitmesini ve böylece risk getiri arasındaki dengeyi gözetmesini tavsiye ediyoruz. Yatırımcılar, çıkabilecek fırsatları hızlı değerlendirebilmek için portföylerinin bir bölümünü likit enstrümanlarda tutabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz