"Bu iskonto bir fırsattır"

Piyasanın geldiği noktayı, beklentileri ve yatırım stratejilerini Global Menkul Değerler GM'si Gökhan Özer ile konuştuk.

14.06.2016 15:03:070
Paylaş Tweet Paylaş
"Bu iskonto bir fırsattır"
Dünya 2016 yılına fırtınalı bir giriş yaptı. 2016’nın başlamasıyla birlikte kısa vade için her şey yeniden yazıldı ve orta vadeli beklentiler biraz ötelendi. Çin’de büyümeye yönelik endişeler ve Yuan’ın değer kayıpları, İran’ın devreye girecek olması ve Irak’ta üretimin artmasıyla petrolde yaşanan sert düşüşler, global büyümede aşağı yönde riskleri ve enflasyonist bekleyişlerde ciddi bozulmaları beraberinde getirdi. Bu fırtınadan ise gelişmiş ülkeler etkilendi. Japonya Merkez Bankası ABD’deki mortgage krizinde dahi negatif faize gitmezken sürpriz bir şekilde Avrupa’nın politikasına döndüğünü açıkladı. Avrupa Merkez Bankası (ECB), aralık ayında aldığı önlemler yeterli olmadığı için mart ayında ek adımlar açıklayacağını açıkladı. 15 Aralık 2015’te faiz artıran ve bu yıl 4 faiz artırımı beklentisi içeren ABD Merkez Bankası da (FED) bekleyişe geçti. İşte bu ortamda altında güvenli liman algısı oluşurken dolardaki değerlenme de dikkat çekti. Borsa ise 70.000 seviyelerinde destek edinmekle birlikte yukarı yönlü hareketleri de sınırlı. Piyasanın geldiği noktayı, beklentileri ve yatırım stratejilerini Global Menkul Değerler Genel Müdürü Gökhan Özer ile konuştuk:
* Yılın ilk yarısında borsada yeni dengeler nerede oluşur?
 BİST’i ilk yarı yukarı taşıyacak fundamental gelişmeler var. Mart ayında ECB ve FED’in enflasyonist bekleyişleri güçlendirecek adımlarını izleyeceğiz. Mart ayı merkez bankalarının ayı, nisan ayı ilk çeyrek sonuçlarının ön plana çıkacağı bir olacak. Bankacılık sektörünün 2015 son çeyrek kârları sonrasında, 2016’nın ilk çeyrek kârlarında da yüksek oranlı artışlar gözlemleyeceğiz. TÜFEX gelirleri ve swap zararlarının azalması, bankacılık komisyon gelirlerinde artışlar, net faiz marjı sabit kalsa da kârlılığı destekleyecek. Nisan ayının son haftasından itibaren konsolide olmayan bilançolar gelecek. 2015 yılının son çeyreğinde TL’nin stabil kalmasıyla sanayi şirketleri oldukça iyi bir performans sergiledi. Mayıs ayında da temettü ödemelerinin olacağı bir dönem olacak. Haziran ayında merkez bankalarının attığı adımları gözden geçireceği bir ay olacak. O yüzden mayıs ayının sonuna kadar fırsatlar olacak ama yazın izlemede kalabilir. Dengeli bir ilk yarıda 78.000-80.000 aralığı üst nokta ve olumsuzluklarda 68.500 en alt nokta olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz