Dinlenme sonrası 120 bin görülebilir

Demirel, en çok beğendikleri 7 hisseyi Akbank, Tüpraş, Petkim, Tofaş, BİM, Erdemir ve Ülker olarak sıralıyor...

19.10.2017 10:59:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dinlenme sonrası 120 bin görülebilir

Talip Yılmaz

tyilmaz@ekonomist.com.tr

2017, Türkiye’de piyasalar için çalkantılı başladı. Ancak özellikle Merkez Bankası’nın (MB) ocak ayı sonunda para politikasını sıkılaştırması ve likidite sıkıntısı içinde olan piyasaya nefes aldıracak Kredi Garanti Fonu’nun tahmin edilenden daha hızlı ve iyi çalışması, piyasaları rahatlattı. Global piyasalarda ise ABD tarafında beklentilerin altında gelen büyüme performansı ve enflasyon rakamları, yabancı yatırımcıların tekrar Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere giriş yapması için gerekli iştahın oluşmasına destek oldu. Özellikle FED’in bilançosunu küçültme kararına rağmen yaşanabilecek faiz artışlarının kalıcılığının sorgulanması, bu hareketi her geçen gün daha da destekliyor. Alınan yurt içi makroekonomik önlemlerin de büyüme ve kârlılık gibi önemli değişkenlere pozitif yansımasıyla yılın son çeyreğine kadar biraz daha yatay ama pozitif hareketin devamı bekleniyor. İşte böyle bir ortamda piyasalardaki beklentileri Ata Finans Grubu İcra Kurulu Başkanı Murat Demirel ile konuştuk. Endeks için hedef değeri 120.000’e yükselttiklerini söyleyen Demirel, sorularımızı şöyle yanıtladı: 

  • Yılın geri kalanında piyasaları etkileyecek iç ve dış faktörler neler olacak? Gelişen piyasalara para girişi devam edecek mi?

 Yılın geri kalanında global piyasalarda en çok yine merkez bankalarının atacağı adımlar yakından takip edilecek. FED’in sonbaharda bilanço küçültme adımlarına başlaması, piyasalarda bir tedirginlik yaratabilir. FED üyeleri her ne kadar kararlı görünse de son zamanlarda gelen verilerin, ABD ekonomisinin bir momentum kaybına uğradığına yönelik işaretler vermesi, gerek bilanço küçültmenin gerekse olası bir faiz artırımın ertelenebileceğini gösteriyor. İç piyasada en çok enflasyon görünümü ve bütçe açığının ikinci yarıda azaltılıp azaltılamıyacağı izleniyor olacak. Enflasyon görünümdeki iyileşmenin iç piyasada oluşan faiz oranlarını olumlu etkileyeceğini ve TL cinsinden varlık fiyatlarını pozitif etkileyebileceğini düşünüyoruz. 

  •  Türkiye, gelişen piyasalara para girişinden ne ölçüde faydalandı? Piyasalarımız hala iskontolu mu? 

 Türk hisse senetlerinin 2017 başında gelişen piyasa benzerlerine göre iskontosu yüzde 38’e kadar yükseldi. Bu iskonto geçtiğimiz 5 yılda ortalama yüzde 15 olarak geçekleşmişti. Bu kuvvetli ralliye rağmen BIST-100 hala yüzde 28’lik bir iskontoyla işlem görüyor.

  •  Yılın kalanında hisse senedi piyasasında beklentiniz nedir? 120.000’i yeni hedef değer olarak açıkladınız? Geri çekilmelerde destek neresi? 

 Takip ettiğimiz hisselerin yükselme potansiyelinden yola çıktığımız hesaplamamıza göre 12 aylık dönemde BIST-100 Endeksi’nin 120.000 seviyelerine ulaşabileceğini düşünüyoruz. Mevcut seviyeye göre yüzde 12 civarında bir yukarı potansiyeli görülüyor. Endeksin kısa vadede yukarı hareketinin sınırlı olabileceğini, yılın son çeyreğinde ise hem Türkiye ekonomisi hem global piyasalardaki gelişmelere göre yukarı hareketinin yeniden ivme kazanabileceğini düşünüyoruz. Geri çekilmelerde 98.000-102.000 aralığını destek noktaları olarak görüyoruz. 

  •  Hisse senedi stratejisi nasıl olmalı? 

Türk hisse senetleri 2017 yılbaşından bu yana dolar bazında yüzde 34 artarak, gelişmekte olan ülkelere olan para girişinden en iyi faydalanan piyasalardan biri oldu. 2017 başlarken TL’nin hızlı değer kaybıyla birlikte dolar bazında çok ucuz hale gelen hisse senetleri, Merkez Bankası’nın (MB) para politikasını sıkılaştırarak TL’nin denge bulması ve politik belirsizliklerin azalması sayesinde geçtiğimiz iki yılda yaşadığı kayıpların bir kısmını telafi etti. Kredi Garanti Fonu ile desteklenen kredi büyümesi, hem bankacılık sisteminin kredi büyümesini destekleyerek kârlılıkların artmasına yardımcı oldu hem de piyasanın likidite problemini çözerek rahatlama sağladı. Bu olumlu gelişmelerin şirketlerin kâr beklentileri için yapılan tahminleri olumlu etkilediğini görüyoruz. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz