"Euro Bölgesi tahminleri kötümser"

2010 yılı, Euro Bölgesi'nden gelen haberlerle piyasalar açısından zorlu geçiyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Euro Bölgesi tahminleri kötümser
Yapılan değerlendirmeler, bu olumsuzluğun devam edeceğine işaret ediyor. Aşağıda üç önemli ismin değerlendirmesini bulacaksınız:

YENİ DÜŞÜŞ DALGASI
ING Analisti Roelof Van Den Akker, toparlanma eğiliminin kısa süreceğini düşünüyor ve şöyle konuşuyor: "Euro'nun dolara karşı gösterdiği son toparlanma eğilimi kısa ömürlü olacak. Yatırımcılar Euro'da yeni bir düşüş dalgasına hazırlıklı olmalı. Euro, hala uzun vadede düşüş trendinde. Euro/dolar paritesi 1,2170 civarında bir taban oluşturamazsa 1,18 ve 1,14 aralığında daha düşük destek seviyelerini test edebilir. Euro'daki düşüş, aynı zamanda Avrupa hisse senedi piyasalarında da düşüş yaşanabileceği anlamına geliyor."

ALMANLARIN DURUMU
Büyük yatırımcı George Soros'un yorumları şöyle: "Almanya'daki bütçe tasarruf politikaları Euro'nun çöküşüne sebep olabilir. Alman politikası Avrupa için bir tehlike, Avrupa projesini yok edebilir. Euro'nun dağılabileceği ihtimalinin göz ardı edilemeyeceğini düşünüyorum. Almanların politika değiştirmezse para birliğinden çıkması Avrupa'nın geri kalanı için iyi olabilir."

DEFLASYON OLASILIĞI

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman'ın değerlendirmesi şöyle: "Euro konusunda riski aşağı yönde görüyorum. Şimdiki kurla bile başta Almanya olmak üzere Euro Bölgesi ihracatı cazip hale geldi. Ekonomiyi teşvik önlemleri her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Enflasyon, dünya ekonomileri için bir tehdit oluşturmuyor. İstihdama bakarsak, kriz tamamen bitmedi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde deflasyon olasılığı var. Uzun dönemli bütçe dengesi için teşviklerden vazgeçmenin mantığı yok. Asıl şimdi hükümet yardımı gerekiyor. Ama yapılan bunları geri çekmek."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz