"Geri çekilmeler alım fırsatı olur"

Borsada geri çekilmeleri yeni alım fırsatı olarak gören Erden ile piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini konuştuk...

12.09.2017 16:37:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Geri çekilmeler alım fırsatı olur"

Talip Yılmaz

tyilmaz@doganburda.com 

Piyasalar, yılın ilk iki ayında gelişmekte olan piyasaların aksine siyasi ve bölgesel risklerin etkisiyle zorlu bir süreçten geçti. Dolar 3,90’lı fiyatları test ederken borsada 80.000’in altı seviyeler söz konusu oldu. Ancak sonrasında Merkez Bankası’nın müdahaleleri, KGF kredilerinin banka bilançolarına olumlu etkileri gibi faktörlerle piyasalar, gelişmekte olan ülke piyasalarına ayak uydurdu. 1,2 milyar TL portföyü yöneten QNB Finans Portföy’ün genel müdürü Egemen Erden, olumlu trendin 1-2 çeyrek daha devam etmesini bekliyor. Borsada geri çekilmeleri yeni alım fırsatı olarak gören Erden ile piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini konuştuk: 

  •  Yılın ilk dönemini değerlendirir misiniz? Piyasalarda neler etkili oldu? 

 Yılın ilk dönemi, yılın geneli için belirleyici oldu. Ekonomi politikalarında belirsizlik vardı. MB’nin geç kalmış faiz hamleleri oldu. Siyasi belirsizlikler de bunlara eklendi. Sonuçta yılın ilk iki ayında Türkiye, gelişmekte olan piyasalara olan para girişinden faydalanamadı. Yılın başından bu yana bakıldığında, mart sonuna kadar gelişmekte olan ülkeler endeksinin yüzde 2 altında performans gösteren Türkiye, referandum sürecinin bitmesinden sonra MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksinin yüzde 5 üzerine çıktı. Türkiye’nin yaşadığı olumsuz süreçte, gelişmekte olan ülkelerde risk algısının yüksek olması, para girişinin devam ettiği bir süreç olması, en önemli avantajı oldu. 

  •  Bundan sonra piyasalarda beklentiniz ne yönde, gelişmekte olan piyasalar lehine olan süreç devam eder mi?

 Geldiğimiz seviyelerdeki oynaklıklara baktığımızda son derece düşük seviyelere geldiğini düşünüyoruz. Genelde önemli dönüşlerin, oynaklıkların bu denli düştüğü seviyelerde geldiğini unutmamak lazım. Biz genel olarak son çeyrekte olası FED’in bilanço küçültme hamlelerine kadar özellikle gelişmekte olan ülkelerin piyasalarında trend değişikliği yaratacak negatif bir dönüşüm beklemiyoruz. Türkiye piyasalarının da bu trende genel olarak hem faiz hem borsa cephesinde ayak uyduracağını düşünüyoruz. Artık hükümetin büyüme başta olmak üzere ekonomi politikalarında daha net adımlar atmasını bekliyoruz. Yüzde 3’ün üzerinde büyüme yakalamak Türkiye için zaruri bir durum. KGF kredileri ile yaşanan canlılığın özel sektörle birlikte büyümeye yansımasını görmek gerekiyor. 

  •  Para girişinde FED politikaları önemli. Bundan sonra FED’den ne bekliyorsunuz? 

 Trump’ın seçim dönemindeki vaatlerinin hayata geçirilmesinin zaman alacağı öngörülüyor. Büyüme beklentilerine de bu durum yansıyor. Yine FED’in de faiz artırım sürecinde daha güvercin bir tutum izleyeceği beklentisi piyasada oluşmuş durumda. Haziran ayındaki toplantıda bir faiz artırımı olasılığı yüksek. Ancak yılın geri kalanında faiz artırımı olacağı beklentisi yüzde 40’lar civarında. Yani piyasada beklendiği kadar hızlı bir faiz artırımı olmayacağı fiyatlanıyor. Bu da gelişmekte olan piyasalardan para çıkışı konusunu öteliyor. Hatta para girişi devam ediyor. Bir-iki çeyrek daha para girişinin devam edeceğini öngörüyoruz. Son çeyrekte risk faktörleri yeniden gözden geçirilmeye başlanır.  

  •  Endeks 100.000 seviyesine dayandı. Bundan sonra borsada ne bekliyorsunuz? 

 Piyasanın daha sakin bir seyir izlemesini bekliyoruz. Yurt dışı piyasalarda ve küresel risk algısında bir bozulma yaşanması için önümüzdeki birkaç aylık süreçte bir sebep görmüyoruz. Ancak gelinen seviyeler itibariyle de finansal enstrümanlarda da yukarı yönlü hareket alanının kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu çerçevede borsa yukarı yönlü hareketler yapabilecek olsa da 100.000 seviyesini görmesinin zor olduğunu düşünüyoruz. Burası psikolojik bir sınır. Borsa olması gereken yerde. Burada piyasa satış fırsatı verecektir. Borsa İstanbul, banka ağırlıklı bir borsa. KGF kredilerinin etkisiyle banka kârlarında ikinci çeyrekte de ivme devam edecektir. Banka kârlarının beklenenden daha iyi bir seyir izlemesine paralel olarak gelen yukarı revizyonlara rağmen endeksin bu seviyelerden yaklaşık sadece yüzde 5 yukarı potansiyeli bulunuyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz