""Güçlü koalisyon yeni zirve getirir""

Piyasalar zorlu bir ilk yarıyı geride bıraktı ve genel seçimin ardından koalisyon görüşmeleri takip edilecek. Yatırımcıların koalisyon kurulma haberi sonrası olası borsa yükselişini satın alma hazırlığında olduğunu söyleyen Finans Portföy Genel Müdürü TUNÇ ERDAL, hükümet kurulamazsa piyasalarda sert satış yaşanmasını bekliyor. Erdal, borsadaki yüksek iskontonun koalisyon beklentisiyle daraldığını kaydediyor.

9 EYLÜL, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Güçlü koalisyon yeni zirve getirir"
Para ve sermaye piyasaları zorlu bir ilk yarı geçirdi. Yıla çok iyi başlayan piyasalar, ardından Merkez Bankası’nın bağımsızlığının sorgulandığı ortamda, faiz indir baskılarıyla karşı karşıya kaldı. Türkiye varlıkları sıkıntılı bir sürece girdi. Sonrasında FED’in faiz artırımına erken başlayacağına yönelik haberler gelişen piyasalarda dalgalanmaları artırdı. Genel seçim sürecine giren Türkiye piyasalarında volatilitenin boyutu daha da arttı. Dolar kuru 2,70’in üzerine çıkarak yeni rekorlar kırarken, gösterge faiz çift hanelere sıçradı. Borsada satış baskısı arttı. Ardından 7 Haziran genel seçimi ve tek parti hükümetinin sonu.. Şimdi yeni hükümet kurulma süreci yaşanıyor. İşte böyle bir ortamda Finans Portföy Genel Müdürü Tunç Erdal ile konuştuk: 
1 İLK YARIYA NELER DAMGASINI VURDU?
Yılın ilk 6 ayında piyasalarda önemli ölçüde volatilite yaşandı. Piyasaları bu dönemde etkileyen unsurlar arasında öne çıkanlar FED’in faiz artırım süreci söylemleri, Yunanistan ile ilgili yaşanabilecek problemler ve olası etkileriyle yılın özellikle ikinci çeyreğinden itibaren olası seçim senaryoları oldu. Dolar kuru üzerinde ise en önemli etki TCMB politikalarına dair yapılan tartışmalardan geldi. TCMB’nin bağımsızlığına yönelik söylemler piyasayı rahatsız ederken kurda da yükselişe sebep oldu. Kur yükselişi beraberinde enflasyon artışını da getirdi. TCMB yılın başında özellikle petrolde yaşanan fiyat düşüşlerine dayanarak hızlı faiz indirimleri gerçekleştirdi fakat kur ve enflasyondaki artışlar TCMB’nin daha fazla faiz indirmesini engelledi.
 2 BORSA VE FAİZDE NELER YAŞANDI?
Borsa yıla çok iyi başlangıç yapıp ocak ayında 91.800’e kadar yükseldi, martmayıs arasında 76.600-89.000 hareketini yapan endeks, haziran seçimlerinin hemen sonrasında ise 75.200 seviyesini gördü. Volatilite çok yükselmiş olmasına rağmen, BİST-100 yılın ilk yarısını neredeyse başladığı yerde bitirmek üzere. Yıla yüzde 8 civarında başlayan gösterge tahvil faizi, borsaya benzer şekilde ocak ayında yüzde 7 bileşiğin altını gördükten sonra nisan ve haziran aylarında yüzde 10,5 seviyelerine kadar yükseldi. Gösterge faiz, borsadan ilk 6 ayın sonunda ayrışarak yıla başladığı yerin yaklaşık 2 puan üzerinde işlem görüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz