İlk yarıda bankalar, ikinci yarı reel sektör

TEB Portföy Yönetimi Genel Müdürü Ömer Yenidoğan ile piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini konuştuk

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk yarıda bankalar, ikinci yarı reel sektör


Yenidoğan’dan 7 KRİTİK MESAJ
- Ekonominin yüzde 5-6 büyüdüğü yerde hisse senedi piyasası yüzde 12-13 büyür.
- Bireysel yatırımcı getiriyi kolektif hisse ve bono ağırlıklı araçlarda aramalı.
- Altının portföy içindeki ağırlığı yüzde 5-10’u geçmemeli.
- Yılın ilk yarısı yüksek kârlılık bekleyen banka ağırlıklı hisselerle, ikinci yarısı reel sektör hisseleriyle geçirilmeli.
- 2014 yerel seçimleri öncesinde, inşaat ve inşaata dayalı sektörler cazip olabilir.
- Türkiye çok önemli bir kırılma olmadığı sürece yabancı yatırımcı çekmeye devam edecek.
- Yüzde 25 devlet katkısı, BES’in cazibesini iyice artırdı. BES katılımcısı likit fon almasın, hisse ve bono ağırlıklı fonlar tercih etsin.

"MAKRO BEKLENTİLER OLUMLU"
BÜYÜME
Türkiye geçmişte makul oranlarda büyümeyi gerçekleştirememiş bir ülke. Ya hızlı büyüdü ya çok sert düştü. 2012’de makul büyümeyi başardık. 2013 yılında büyümeyi biraz yukarıya yüzde 4-4,5 seviyelerine çıkarmamız gerekiyor. Ancak bunun cari açık ve enflasyona etkisini hesaplamakta biraz zorlanıyoruz.
ENFLASYON
Enflasyona etkisi yüksek başta petrol olmak üzere emtialar düşük seyrediyor. Enflasyon tarafında yüzde 5 zor, 2013 yılında yüzde 6-6,5 seviyelerinde bir beklentimiz var. Bu oran bile gayet iyi bir veri.
CARİ AÇIK
Cari açığı yapısal olarak çözme adına önemli adımlar attık. Buna tasarrufu artırma çalışmaları ve enerji yatırımları başta örnek olarak verilebilir. Ama bunların etkisi orta-uzun vadede görüleceğinden Türkiye’nin cari açığının fonlanması gerekiyor. Bu fonlamada da bir sıkıntı olmadığı için Türkiye çekim merkezi olmayı sürdürüyor. Beklentimiz cari açık oranının yüzde 6-6,5 seviyelerinde gerçekleşmesi yönünde. Yılbaşında beklentimiz yüzde 7’ye yaklaşmasıydı ancak bu seviyelere yaklaşmayacağı görülüyor.

"BES KATILIMCISI HİSSE-BONO AĞIRLIKLI FON ALSIN"
BES’de fon dağılımına bakıldığında şaşırdığını çünkü portföylerde hala ciddi oranda likit fon bulunduğunu söyleyen Ömer Yenidoğan, BES sahibine şu tavsiyede bulunuyor: “Bir BES fonu hisse senedi veya uzun vadeli bonolardan oluşmalı, özellikle de yılda ortalama yüzde 5-6 büyümesi beklenen Türkiye gibi bir ülkede. Yüzde 5-6 ekonomik büyüme, yüzde 13-14 hisse senedi piyasası büyümesini beraberinde getirir. Sonuçta hisse ve uzun vadeli bonolar, mevduattan daha iyi getiriler sunabilecek ürünler. Benim tavsiyem özellikle genç katılımcılar, hisse ağırlıklı BES fonlara yatırım yapsın.”İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz