IMF, büyüme tahminlerini revize etti

IMF küresel büyüme tahminlerini indirirken özellikle gelişmiş ülkelerde kredibilitenin sağlanması için mali politikaların sıkı olmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
IMF, büyüme tahminlerini revize etti
IMF geçen hafta küresel büyüme tahminlerini güncellemenin yanı sıra ülkelerin mali politikalarının gidişatına ve küresel finansal sistemin sağlığına ilişkin değerlendirmeler yaptı. Nisan ayı raporunda dünyada 2011 ve 2012 için sırasıyla yüzde 4,6 ve yüzde 4,48 olan büyüme beklentisi, son raporda yüzde 7,5 ve yüzde 2,5 olarak açıklandı. IMF küresel büyüme tahminlerini indirirken özellikle gelişmiş ülkelerde kredibilitenin sağlanması için mali politikaların sıkı olmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı. Raporda IMF, Brezilya, Kolombiya, Hong Kong, Hindistan, Endonezya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kredi genişlemesinin görece hızlı seyrettiği de belirtildi. Ayrıca Türkiye'de cari açığın "rahatsız edici" seviyelere ulaştığı ve daha çok kısa vadeli girişlerle finansmanının sağlandığı anlatıldı. IMF'nin cari açık cephesindeki endişeleri piyasa uzmanları tarafından paylaşılan bir konu. Öte yandan IMF, iç talebin 2011'in ilk yarısında görece kuvvetli seyrettiğini ve kriz öncesi seviyelere yaklaşan Türk ekonomisinin üretim kapasitesi açığının daraldığını belirtiyor. Yeni politika duruşunda Merkez Bankası'nın da dikkat çektiği üzere IMF Türkiye'de iç ve dış talep arasındaki dengesizlikleri vurguluyor.
Türkiye'de tüketici fiyatlarının yıllık bazda ortalama 2010 yılında yüzde 8,6 arttığı belirtilen raporda, bu yıl tüketici fiyatlarının yüzde 6 ve gelecek yıl yüzde 6,9 olacağı tahmin edildi. Nisan ayındaki raporda tüketici fiyatlarındaki artış tahmini 2011 yılı için yüzde 5,7 ve 2012 yılı için yüzde 6,0 olarak öngörülmüştü. Rapora göre, Türkiye'nin 2010 yılında cari işlemler dengesinin GSYH'ye oranı yüzde -6,6 iken, bu oranın 2011'de yüzde -10'a çıkacağı ve gelecek yıl ise yüzde -7,5'e gerileyeceği tahmin ediliyor. Nisan ayında bu oranlar 2011 yılı için yüzde -8, 2012 yılı için de yüzde -8,2 olarak tahmin ediliyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz