""İMKB'NİN YÜZDE 20 POTANSİYELİ VAR""

Ata Yatırım Genel Müdürü Bülent Altınel, faizlerin düşük seyrini koruduğu ortamda İMKB’nin yüzde 20 yukarı potansiyeli olduğunu belirtiyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"İMKB'NİN YÜZDE 20 POTANSİYELİ VAR"
2009 yılına girerken mali piyasaların çalkalandığı, kredi krizinin yaşandığı bir ortam söz konusuydu. Bu süreçte merkez bankalarının koordineli şekilde faizleri indirerek likiditeyi artırması, borsaların çok ciddi kazançlar elde etmesini sağladı. Türkiye ise sağlam bankacılık piyasası ve yan faktörlerle finansal piyasalar arasında ayrışmayı başardı. Reel sektörde ise sorunlar henüz çözülemedi. 2009’da yüzde 6 civarında bir küçülme bekleniyor. Ancak genel olarak bakıldığında Türkiye, gelişmekte olan piyasalar içinde güçlü bir konumda bulunuyor. Bu güçlenme sonucunda Türkiye’nin kredi notunun önce Fitch, sonra da Moody’s tarafından artırıldığını kaydeden Ata Yatırım Genel Müdürü Bülent Altınel, 2010’a Türk piyasasının güçlü bir şekilde girdiğini vurguluyor. Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyeye, not artırımlarının gündeme geldiğini ifade eden Altınel, yine faizlerin tek haneye indiğini hatırlatıyor. Tüm bu gelişmeler ışığında borsanın 2010’da yukarı performansını ivme kaybetse de devam ettirmesini bekleyen Atınel, sabit getirili TL enstrümanların da portföylerde bulundurulmasını tavsiye ediyor. Altınel’in piyasa beklentileri ve yatırımcılara tavsiyeleri şöyle: 
CAPITAL:
Global piyasalar nasıl bir yılı geride bıraktı. 2010’da neler bekliyorsunuz?
-
2009’da merkez bankaları, global krize karşı koordineli bir şekilde faiz indirimi yaparak likidite musluklarını açtı. Bu program hala da devam ediyor. Küresel finansal piyasalar, faiz düşüşü sonrasında artan global likidite ile değer kazanmaya başladı. 2010’un ilk ayı itibarıyla bu trend değişmedi. Küresel piyasalardaki düşük faiz ortamının, 2010 sonuna kadar devam etmesini bekliyorum. 2011’de dünyada birtakım iyileşmelerle birlikte enfasyon korkusu başlar ve faiz artırım sürecine girilirse tüm finansal piyasalarda bir düzeltme gelebilir. ABD piyasasında iş gücü ne zaman kıpırdamaya başlarsa FED o zaman faizleri yukarı çekmeye başlayacak. Önümüzdeki 6 ayda böyle bir ihtimal yok. Beklentim, en erken 2011’in başları gibi bu gelişmenin yaşanacağı yönünde. Sonuç olarak getiriler yüksek ve faiz düşük olduğu için gelişmekte olan piyasalara para girişi devam edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz