"MB'den 2 önemli karar"

Banka, sistemdeki likidite fazlasını azaltmak üzere daha önce de bildirdiği gibi kademeli olarak planladığı adımları atıyor

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
MB'den 2 önemli karar
Merkez Bankası, çıkış stratejisi kapsamında TL zorunlu karşılık oranını 0,5 puan artırarak yüzde 5,5’e, yabancı para zorunlu karşılık oranını ise 1 puan artırarak yüzde 11’e yükseltti. Alınan kararı ve zamanlamasını, para politikası açısından olumlu bulan İş Yatırım, şu değerlendirmede bulunuyor:

LİKİDİTE ÇEKİLECEK Değişikliklerin etkisiyle sistemden yaklaşık 3 milyar dolar likidite çekilmiş olacak. Bu değer, toplam bankacılık aktiflerinin yüzde 0,5’ine denk geliyor. Daha önemli bir gelişme ise Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklara ödediği yıllık yüzde 5,2 faizi artık ödemeyeceğini açıklaması oldu. Bankalar yıllık kârlarının yaklaşık yüzde 4-5’ini, bu gelir kaleminden elde ediyor. 2011’de bankacılık sektöründeki TL cinsi mevduat büyüklüğünün ortalama 430 milyar TL düzeyine yükseleceğini tahmin ediyoruz.

KÂRLAR DÜŞER Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklara faiz ödemeyecek olmasının, toplam bankacılık sektörü kârlılığını yüzde 4 oranında düşüreceğini tahmin ediyoruz. Bu tahminimizde bankaların ilave maliyeti ya da kâr kaybını müşterilerine yansıtmadığını varsaydığımızı belirtelim.

VAKIFBANK ETKİLENİR Vakıfbank, Merkez Bankası kararından en olumsuz etkilenen banka olabilir. Bankalar gelirlerini koruyabilecek birçok araca sahip. Kredi faizlerinde yukarı yönde bir fiyatlama da buna dahil. Ancak bu durum, kredi büyümesinin potansiyelini yakalayamayacağı endişesini de doğuracak.

FAİZ ORANI DÜŞÜYOR Diğer yandan Merkez Bankası, 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere kredi kartı için uygulanan aylık azami akdi faiz oranını TL cinsi için yüzde 2,69’dan yüzde 2,44 düzeyine düşürdü. Bu durum, kredi kartı portföyü yüksek olan Yapı Kredi ve Garanti gibi bankalar için olumsuz bir haber.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz