Munzam artışı sürpriz oldu

TCMB PPK mart ayı toplantısında politika faizi beklentiler dahilinde yüzde 6,25 seviyesinde bırakırken, zorunlu karşılıklarda sert bir artırıma giderek yüzde 15'e çıkardı.

1 NİSAN, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Munzam artışı sürpriz oldu
BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ, konuyla ilgili şu noktalara dikkat çekiyor:
EKONOMİK AKTİVİTE GÜÇLENİYOR TCMB, bundan önce ekonomik aktivitenin toparlanmaya devam ettiğini teyit etmişti. Ancak bu sefer ekonomik aktivite için "toparlanıyor" ifadesi yerine "güçleniyor" ifadesini kullandı. TCMB, dış talebin toparlanmaya başladığını, ancak zayıf olduğu ifadesini ise tekrarlıyor.

ENFLASYON KONUSUNDA ŞAHİN TCMB, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki artışın TCMB'nin beklentisini aştığını önceden ifade etmişti. Banka, artık enflasyonun kısa bir süre için artabileceğini belirtirken, düşük hizmet enflasyonunun bu artışı sınırlaması bekleniyor. Merkez Bankası'nın TL mevduatlardaki keskin zorunlu karşılık artırımının, artan petrol ve emtia fiyatlarının ikinci tur etkisini dengelemesi bekleniyor. Genel anlamda, TCMB'nin enflasyon konusunda artık bir basamak daha şahin olduğunu söyleyebiliriz.

19,1 MİLYAR TL ÇIKIŞ OLACAK
Bir aya kadar vadeli TL mevduatlarda zorunlu karşılık oranlarını yüzde 10'dan yüzde 15'e çıkaran TCMB, 3 aya kadar vadeli mevduatlarda yüzde 9'dan yüzde 13'e çıkardı. Banka, 6 aya kadar vadeli mevduatlarda ise zorunlu karşılıkları yüzde 7'den yüzde 9'a yükseltti. TCMB'nin hesaplamasına göre 15 Nisan itibariyle etkili olacak bu zorunlu karşılık artırımları, piyasadan 19,1 milyar liralık bir TL sterilizasyonuna neden olacak.

BAŞKANIN GÖREV SÜRESİ DOLUYOR Kredilerdeki değişimin GSYİH'ye oranını gösteren verimiz, Türkiye'de kredi büyümesinin tüm zamanların en yükseği seviyesine ulaştığını gösteriyor. TCMB'nin bundan sonraki toplantısı 21 Nisan'da yapılacak. Başkan Durmuş Yılmaz'ın görev süresinin ise 18 Nisan'da sona ereceğini ifade edelim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.