Piyasa beklenenden daha iyi olabilir

Seçimin ardından piyasaların nasıl bir yol izleyeceğini Azimut Bosphorus Capital Genel Müdürü Murat Salar ile konuştuk.

11.02.2016 16:16:510
Paylaş Tweet Paylaş
Piyasa beklenenden daha iyi olabilir
Türkiye gündeminde iç siyaset 2,5 yılı aşkın süredir ilk sırada yer alıyor. Yatırımcılar tarafında en istenmeyen iki başlık belirsizlik ve siyasetin konuşulması. Piyasalar ekonomiyi, rakamları konuşmayı sever ve ister. Ancak farklı bir tablo oluştu. Piyasaları siyasetin çok fazla domine ettiği bir süreç yaşadık. Uluslararası tarafta da FED, Çin ve AB kaynaklı gerginlikler yaşandı. Uluslararası konjonktürün finansal piyasalara çok destek olmadığı bir zamanda Türkiye’de iç siyasi tartışmalar olunca zor bir yıl geçti. Faiz oranları çift hanelere geldi, TL 3,07’leri görerek ciddi değer yitirdi. Türk varlıkları genel anlamda değer kaybetti. Aya yeni bir seçimle başlıyoruz. Seçimin ardından piyasaların nasıl bir yol izleyeceğini Azimut Bosphorus Capital Genel Müdürü Murat Salar ile konuştuk. Salar, piyasalar açısından iyimser ve TL varlıklara yatırım yapılmasını tavsiye ediyor. Salar’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle: 
* Bundan sonra ne bekliyorsunuz? Piyasalarda seçim öncesi pozitif hava devam eder mi? 
 Ben biraz daha pozitif taraftayım. Spekülatif ataklar haricinde TL’deki değer kayıpların yeterince yüksek olduğunu düşünüyorum. Türk bankalarının, şirketlerinin değeri de yeterince erozyona uğradı. Türk varlıklarının yatırım açısından cazip olduğu bir döneme geldiğimiz kanaatindeyim. Ancak bu pozitif durumu destekleyici gelişmelerin olması lazım. Bunun başında da 1 Kasım sonrası siyasi tablo geliyor. İhtiyacımız olan en temel unsur, karar alıp uygulayabilecek güçlü hükümet. Güçlü hükümet tablosunda TL’nin değer kazanma süreci başlayacak. 
* Portföyünü hazırlamak isteyenlere ne tavsiye ediyorsunuz? 
 2015’nin kötü geçtiğini, ancak 2016 yılının daha iyi potansiyelinin olacağını düşünüyorum. Bu nedenle portftöy hazırlarken biraz daha pozitif düşünmek lazım. Tabii ilk şartımız, siyasi belirsizliğin ortadan kalkması. Ben bölgesel ve iç tarafta risklerin de azalacağını düşünüyorum. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz