Piyasalar kırılgan

Ashmore Portföy CEO'su Didem Gordon ile piyasanın son durumunu, beklentileri ve yatırım stratejilerini konuştuk...

3.11.2015 14:28:290
Paylaş Tweet Paylaş
Piyasalar kırılgan
Yıl başından bu yana bakıldığında dünya piyasaları açısından FED’in ne zaman ve hangi oranda faiz artırımı yapacağı en önemli konu. Bu konu dünya piyasalarını ve dolayısıyla Türkiye’yi etkilemeye devam ediyor. Son dönemde küresel bazda büyüme hızının düşmesi kritik bir gündem maddesi olmaya başladı. Özellikle gelişen piyasalarda Çin başta olmak üzere büyümeler yavaşlıyor. Bazı gelişen piyasalarda emtia fiyatlarındaki düşüşün de etkisi görülüyor. Önümüzdeki dönemde büyümeye yönelik veriler, dünya piyasalarını en çok etkileyecek faktörler arasında yer alıyor. Dolayısıyla FED ve büyüme kritik önemli gündem maddelerinden olacak. Diğer yandan Türkiye piyasalarında siyasi belirsizliklerin de etkisiyle yaşanan kırılganlık daha da artıyor. Dolar/TL 3,00 seviyelerini test ederken gösterge faiz çift hanelerde. Borsada gelen satışların etkisiyle değerlemeler çok düştü. Gelinen seviyelerde değerlemeler cazip hale gelmeye başlamış olmasına rağmen kırılgan bir piyasada olduğumuzu söyleyen Ashmore Portföy CEO’su Didem Gordon ile piyasanın son durumunu, beklentileri ve yatırım stratejilerini konuştuk: l Piyasada önemli riskler ve fırsatlar nelerdir?
*Hangi gelişmeleri takip edeceğiz?
Dünyada büyümeye yönelik endişeler ve FED’in faiz artırım süreciyle ilgili beklenti en önemli risk unsuru. Türkiye piyasalarında ise 7 Haziran seçimlerinin ardından hükümet kurulamaması ve seçimlerin yenilenecek olması, en temel risk. Bunun yanında jeopolitik riskler ve terör riskinin artması, piyasalarca takip ediliyor. Bu gelişmelerin ekonomiye mevcut ve olası etkileri, yatırım kararlarına etki ediyor. Türkiye, potansiyelinin çok daha altında büyüdüğü ve yapısal reformları da ertelediği bir yıl geçiriyor. Türkiye’nin lehine olabilecek Avrupa’da artması beklenen toparlanma, ciddi bir şekilde düşmüş petrol fiyatları ve hatta İran piyasası ile ilgili olumlu gelişmeler, maalesef politik belirsizlik nedeniyle olumlu beklentileri gölgeliyor.
* Yenilenecek seçimlere kadar iç piyasayı nasıl görüyorsunuz?
Haziran genel seçiminin ardından yaşadığımız erken seçim ortamı, maalesef belirsizlikler
yarattı. Önümüzdeki birkaç ay içinde hem küresel bazda hem Türk piyasalarında oynaklığın devam etmesi bekleniyor. Erken seçim sonrasında kurulacak hükümetin, ülkenin ihtiyacı olan yapısal reformları önceliklendirerek uygulamaya koyması gerekecek. Bu nedenle de kısa vadede Türkiye, diğer bazı gelişen piyasalardan daha dezavantajlı konumda olabilir. Belirsizlikler yeni yatırım kararlarını etkiliyor, erteliyor.
* Türkiye’nin riskli hali daha ne kadar devam eder?
Kısa vadede, küresel piyasalarda oynaklık devam edecek. Çin’de devalüasyon ve büyümenin yavaşlamasının dünya ekonomisine olası etkileri başta olmak üzere riskler arttı. Biraz daha orta vadeye baktığımızda değerlemeler çok önemli olacak. Borsa İstanbul tarafında değerlemeler, geçmiş değerlemelere göre daha aşağıda, ucuz seviyelerde. Aynı zamanda, TL’de ciddi değer kayıpları var. Bunun ekonomiye etkilerine odaklanılacak. Küresel olarak risk iştahının düşük olduğu bir ortamda, gelişmekte olan piyasalarda büyümenin de yavaşlamasıyla birlikte, yatırımcılar daha riskli ülkelere fon kaydırmayı tercih etmiyor. Öte yandan Türkiye büyük ve önemli bir pazar. 2008 krizinden sonra sağlam mali yapısı ve bankacılık sektörüyle dinamik reel sektörü ve iş dünyasıyla önemli bir sınav verdi ve yatırım yapılabilir ülke düzeyine geldi. Politik belirsizlik aşıldığında sürdürülebilir büyümeyi destekleyen reformlarla Türkiye ön plana çıkma potansiyeline sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz