Piyasalarda Çin sarsıntısı

Uluslararası piyasalar, Çin piyasalarındaki sarsıntı ile birlikte sert satışlarla karşılaştı.

7.01.2016 10:38:010
Paylaş Tweet Paylaş
Piyasalarda Çin sarsıntısı
Asya hisse senetleri ve para birimleri, petrol ile birlikte, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) yuan referans kurunda, şok devalüasyonun küresel piyasalaraı sarstığı Ağustos ayından bu yana en hızlı düşüşü gerçekleştirmesinin ardından sert düşüşler gösterdi. Çin hisse senetlerinde işlemler, CSI 300 Endeksi'ndeki kayıpların yüzde 7'yi aşmasının aardından, devre kesme mekanizması tarafından bu hafta ikinci kez durduruldu.

MSCI Asya Pasifik Endelsi üç ayın en düşük seviyesine geriledi ve Bloomberg-JPMorgan Asya Dolar Endeksi Nisan 2009'dan bu yana en zayıf seviyesine düştü. Şanghay ve Shenzhen'de işlem gören şirketleri büyük sermayeli şirketleriiçeren CSI 300 Endeksi yüzde 7 olan, işlemlerin durudurlmasına yol açan günlük en alt limite geriledi. Hong Kong'da işlem gören (offshore) yuan dolar karşısında, müdahale söylentileri ile yeniden yükselmeden önce beş yılın en düşük seviyesine indi. ABD ham petrolü 20 yılın en düşük kapanışına yönelirken, yen Ağustos ayından bu yana en güçlü seviyesine çıktı ve ABD Hazine tahvilleri ralli yaptı.

Dünya Bankası dün, traderların 2016 yılının başlangıcından beri aklında olan Çin ekonomisindeki yavaşlama ve onun emtia grubu üzerindeki etkilerini işaret ederek, küresel büyüme tahminlerini bu yıl ve 2017 yılı için aşağı çekti. Çin politika yapıcılarının zayıflayan yene yönelik artan toleransı, ekonomideki yavaşlamayı önlemekte zorluk çektikleri yolundaki endişeleri artırıyor. Ham petrol fiyatlarındaki güçlü düşüşler de, düşük enflasyon ve merkez bankalarının enflasyon hedeflerini yakalayamayacağı endişelerini artırmasından dolayı yatırımcıları tedirgin ediyor.

Melbourne'de IG Ltd. şef piyasa stratejisti Chris Weston, "Çin yuanı endişelerin merkezinde yer alıyor," dedi ve "Risk varlıklarının istikrar kazanması ve güvenin yeniden artması için, Çin para biriminde istikrarlı ve hatta yukarı yönlü bir hareket gerekecek. Piyasanın artan bir şekilde küresel enflasyon görünümünden endişe duyduğu görülüyor" şeklinde görüş bildirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz