Piyasalarda ibre aşağı yönlü

Küresel piyasalar, Cuma günü ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin ardından negatif bir seyir izliyor.

8.02.2016 10:07:290
Paylaş Tweet Paylaş
Piyasalarda ibre aşağı yönlü
ABD'de cuma günü, başta tarım dışı istihdam olmak üzere açıklanan verilerin ardından dolar endeksi 96,32'den 97,27'ye kadar yükselirken, pay piyasalarında ise satıcılı bir seyir görüldü. Tarım dışı istihdam 151 binlik artışla beklentilerin altında kalırken, işsizlik, 2008 yılının Şubat ayından bu yana ilk kez yüzde 4,9'a geriledi, saatlik kazançlar beklentilerin üzerinde arttı.

Verilerin ardından etkisini devam ettiren satış baskısı ile Dow Jones endeksi yüzde 1,29, S&P 500 endeksi yüzde 1,85 ve Nasdaq endeksi yüzde 3,25 değer kaybetti. Analistler, dolar endeksinin yükseliş eğiliminin bugün Asya piyasalarında da sürdüğüne dikkati çekerek, piyasalarda ABD Merkez Bankasının (Fed) mart ayı toplantısına kadar veri odaklı seyrin devam edeceğini vurguluyor.

AVRUPA PİYASALARI

Avrupa tarafında, cuma günü Almanya'da açıklanan fabrika siparişleri verisinin beklentilerden daha düşük gelmesinin ardından euro/dolar paritesi önceki dört günlük yükselişini sonlandırarak, yüzde 0,47 geriledi ve 1,1150 seviyelerinde dengelendi. Geçen haftanın son işlem gününde Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,14, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,86 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,66 değer kaybetti. Bugün Euro Bölgesi Yatırımcı Güveni Endeksi'nin takip edileceğini dile getiren analistler, euro/dolar paritesinde 1,11'in destek konumuna geldiğini, paritenin, bu seviyenin altına gerilemesi durumunda düşüşünün ivme kazanabileceğini öngörüyor.

ASYA PİYASALARI

Asya'da Çin, Güney Kore ve Hong Kong başta olmak üzere birçok piyasada, bugün Çin takvimine göre yeni yılın başlangıcı olması nedeniyle işlem yapılmazken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi toparlanan dolar/yen paritesinden bulduğu destekle günü yüzde 1,10 artışla tamamladı.

YURTİÇİ PİYASALARI

Yurt içinde, geçen hafta genel olarak düşüş eğilimindeki döviz kurlarından bulduğu destekle pozitif seyreden BIST 100 endeksi, haftalık bazda yüzde 0,98 değer kazandı. Cuma günü yurt dışı borsalardaki negatif hava ile yüzde 0,41 gerileyen endeks, haftayı 74.204 puandan kapattı. Analistler, bugün yurt içinde sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini belirterek, küresel piyasalardaki dolar endeksinin seyrinin ise özellikle kur ve tahvil piyasası üzerinde etkili olabileceğini vurguluyor. AA Finans'ın gerçekleştirdiği beklenti anketine göre ekonomistler, aralıkta arındırılmamış sanayi üretim endeksinin 2014'ün aynı ayına göre yüzde 3,92 artmasını bekliyor. Ekonomistler, Aralık 2015 dönemine ilişkin takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 3,97, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda yüzde 1,29 artacağını tahmin ediyor. Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, Kasım 2015'te bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 yükselmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz