"Piyasaların havası neden bozuldu?"

Seçim öncesi piyasalarda olumlu rüzgarlar eserken mayıs ayı içinde bu hava bozuldu.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Piyasaların havası neden bozuldu?
Akbank Strateji ve Ekonomik Araştırmalar Birimi, önümüzdeki dönemde yurtiçi piyasaların global risk alma iştahına ilişkin gelişmeleri, seçim sonuçlarını ve cari açığa ilişkin alınacak önlemleri yakından izleyeceğini belirtiyor ve piyasalardaki bozulmanın nedenleri şöyle anlatıyorlar:
KÂRLARDA DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ
Cari açığın mart ayında 9,8 milyar dolara, 12 aylık birikimli açığın ise 60,5 milyar dolara yükselmesi, endişeye yol açtı. TCMB'nin bankalar için zorunlu karşılık oranlarını artırmasının banka kârlarını olumsuz etkileyeceği beklentisi sürüyor.
AB BÖLGESİNDE RİSK ARTIYOR
Yunanistan'ın özelleştirmelerini artırması ve ilave tasarruf tedbirleri alması bekleniyor. Olası yardım tutarı olarak 60-80 milyar Euro telaffuz edilirken bu tutarın haziranda netleşmesi bekleniyor. Borçların yeniden yapılandırılmasına ise büyük ülkeler ve ECB sıcak bakmıyor. Bu değerlendirme sonrasında Yunanistan'ın kredi notunda düşüş gözlendi. Yine İtalya ile ilgili olumsuz notlar dikkat çekti.
ABD'DE MAKRO BEKLENTİLER
ABD'nin yüksek kamu borcu ve federal hükümetin borçlanma sınırına (14,3 trilyon dolar, milli gelirin yüzde 100'ü) ulaşması, tedirginlik yaratıyor. Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasında 2012 bütçesi için henüz bir uzlaşmaya varılmadı.
ENLASYON ENDİŞELERİ SÜRÜYOR
Başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere global enflasyon endişeleri artıyor. Enflasyon Çin'de yüzde 5,3'e (hedef yüzde 4), Hindistan'da yüzde 8,8'e (hedef yüzde 4-5 aralığı), İngiltere'de yüzde 4,5'e (hedef yüzde 2) ve Euro Bölgesi'nde yüzde 2,8'e (hedef yüzde 2) yükseldi.
PARASAL SIKLAŞTIRMA
Enflasyon endişeleri nedeniyle başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere ülkelerin parasal sıkılaştırmaya gitmeye başlaması bekleniyor. FED'in ikinci tur parasal genişleme programı da haziran ayında sona eriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz