"Sıfır atmak için acelemiz yok"

Himmet Karadağ, endeksten sıfır atmanın gündemlerinde olup olmadığına ilişkin, "O konuda çok acelemiz yok" dedi.

15.06.2017 16:19:150
Paylaş Tweet Paylaş
"Sıfır atmak için acelemiz yok"
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, hazır giyim markası Mavi'nin halka arzı dolayısıyla Borsa İstanbul'da düzenlenen gong töreninde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yakında yeni halka arzların olup olmayacağının sorulması üzerine Karadağ, büyüklükleri 1 milyar lira ve üzeri şirketlerin hedeflerinde olduğunu dile getirdi.

Karadağ, endeksten sıfır atmanın gündemlerinde olup olmadığına ilişkin, "O konuda çok acelemiz yok" dedi.

Himmet Karadağ, yıldız pazarda işlem gören, kar şartları açısından borsaya gelmeyi erteleyen şirketler için kotasyon yönergesi değişikliğinin SPK'nın onayına sunulması ile ilgili bir soru üzerine, kotasyon yönergelerindeki şartları, yıldız pazara özel olarak biraz esnettiklerini söyledi.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, yüzde 55 ve üzeri, yani yüksek halka açıklık için arz özendirici tedbirlerinin olup olmadığı sorusuna, "Yüzde 50 bandını destekliyoruz" dedi.

Yönetmelikte bunu özendirici bir değişiklik olup olmadığının sorulması üzerine Karadağ, "Yok. Şöyle, gizli bir teşvik var aslında. Kotasyon tarifesi sebebiyle. Ama önümüzdeki dönemde biraz daha teşvik edici şeyler yapacağız. Yüzde 50'ye kadar... Ama şu anda somutlaşmış herhangi bir regülasyon çalışmamız yok" diye konuştu.

Halka arzda sırada başka şirketler olduğunu da belirten Karadağ, bir sonraki halka arzın ne zaman olacağının sorulması üzerine, "Biz her hafta bir tane istiyoruz" cevabını verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz