Sonbahar soruları

Burgan Yatırım Genel Müdürü Zafer Onat, 10 soruda piyasaların geleceğini analiz etti.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sonbahar soruları

DÖVİZ
Dövize yatırım yapmak isteyenler olabilir, ama ben dövizi bir yatırım aracı olarak görmüyorum. Bunu tarihte onlarca kez yaşadık. Bu dönemde döviz borcu da olmamalıdır. Serbest kur rejimi olduğu için kısa vadeli sert hareketler insanları endişelendirebilir.
HİSSE
Hisse senedine ise her zaman yatırım yapılır. Burada hisse senedini uzun vadeli yatırım aracı olarak değerlendirerek yatırım yapmak gerekiyor. Ekonomik büyümeyi en doğru yansıtan yatırım aracı hisse senedidir. Ancak Türkiye’de ortalama yatırım süresi 2-2,5 ay. Şu an hisse senedi seviyeleri cazip ve orta uzun vadeli yatırım için düşünülebilir. Dengeli ve muhafazakâr her portföyde yüzde 25 hisse senedi olması gerektiğini düşünüyorum.
ALTIN
Altının pırıltısı dünyada bitti. 2007 yılından bu yana yaşanan yükselişin nedeni, bol likidite ve enflasyon beklentileriydi. Enflasyon gerçekleşmedi. Bundan 3-4 yıl sonra enflasyon olur mu, emin değilim. Dünyada bu kadar para basılmasına rağmen enflasyon oluşmamasının iki nedeni var: Rekabet ve verimlilik. Bu ortamda da altın, yatırım aracı olarak cazip bir yatırım aracı değil.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz