S&P "Türkiye'nin notu artırılabilir"

Standart&Poor’s (S&P), Türkiye’nin sıkı mali politikalar uygulaması durumunda kredi notunun artırılabileceğini açıkladı.

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
S&P "Türkiye'nin notu artırılabilir"
 S&P raporunda, hükümetin genel seçimler öncesinde mevcut ekonomik toparlanmayı mali bir tampon olarak kullanma niyetinde olmadığının görüldüğünü ifade etti. Kuruluş, “Türkiye gelecek için mali tamponlar oluşturacak politikalar uygularsa bu, uzun dönemli kredibilitesinin iyileşmesine yardımcı olacak. Ayrıca gevşek mali duruş, Türkiye’de ikiz açık sorununun ortaya çıkmasına neden olabilecek” dedi.
Diğer taraftan kuruluş, Türkiye’de iç talebi yukarı iten bir faktörün de kredilerdeki hızlı büyüme olarak göründüğünü ve bu etkinin dengelenmesi için yetkililerin erkenden sıkı mali politikalar uygulayabileceğini anlattı. S&P, bu tür politikaların uygulanması halindeyse Türkiye’nin uzun vadeli kredibilitesinin ve kredi notunun iyileşmeye devam edebileceğini belirtti.  Ata Yatırım Başekonomisti Dr. Nurhan Toğuç, konuyla ilgili şu yorumu yapıyor: “Türkiye, kamu borç dengeleri açısından gerek gelişmekte olan ülkeler gerekse de gelişmiş ülkelere göre oldukça iyi bir konumda. FED açıklamalarından sonra gelişmiş ülke ekonomilerinde ikinci dip risk ihtimali daha sık vurgulanıyor. Böyle bir durumda Türkiye’nin büyüme görünümü, ihracata dayalı büyüme modeli nedeniyle olumsuz etkilenecektir. Dünya ekonomisi daralmaya başlayacaksa sıkı mali politikalar TL’nin değerini daha da artırarak Türkiye’nin ihracat performansını olumsuz etkiler. Bu da büyümeyi ve istihdamı düşürür. Gelişmekte olan ülke varlıklarına talep bu şekilde devam ettikçe, bu yıl 33,5 milyar dolarla GSYİH’nin yüzde 4,7’si olarak gerçekleşmesini tahmin ettiğimiz cari açığın finansmanının sorun yaratmayacağını düşünüyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz