"Türkiye’nin IMF yardımına ihtiyacı yok"

"Türkiye'nin gelişmekte olan bir ekonomi olduğu aşikar ama hızlı bir biçimde gelişmiş ve güçlü bir ekonomi olacak. "

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye’nin IMF yardımına ihtiyacı yok
MF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, 2009’un Türk ekonomisi için zorlu bir yıl olduğunu, ancak 2010’da hızlı bir iyileşme beklediklerini söyledi. G-20’nin bir üyesi olarak Türkiye’nin, dünyadaki en büyük ekonomilerden biri olduğunu belirten Strauss-Kahn, “Türkiye'nin gelişmekte olan bir ekonomi olduğu aşikar ama hızlı bir biçimde gelişmiş ve güçlü bir ekonomi olacak.
Tabii ki bunun için atılması gereken adımlar var ve ben hükümetin bu konuda ne yapılması gerektiğini bildiğini düşünüyorum. Türk ekonomisinin geleceğine güvenim tam” diye konuştu.
IMF’nin, ihtiyaç duyan ülkelere yardım eden bir kuruluş olduğuna dikkati çeken Strauss-Kahn, şu anda Türk ekonomisinin yardıma ihtiyacı olduğu yönünde bir işaretin bulunmadığını da dile getirdi. Strauss Kahn’ın dikkat çektiği konular başlıklar halinde şöyle:
  •  Tabii ki Türk hükümetinin hizmetinde olmayı sürdüreceğiz ve diğer tüm IMF üyesi ülkelerle olduğu gibi Türk hükümetiyle de görüşmeye devam edeceğiz.
  •  İstanbul’da 6-7 Ekim’de yapılacak IMF yıllık toplantısı, iki sebeple özel bir öneme sahip. Türkiye ile IMF arasında geçmişten gelen başarılı ilişkiler ve Türkiye’nin ABD hariç yıllık toplantıların ikinci kez düzenleneceği tek ülke olması.
  •  Küresel iyileşme 2010’un ilk yarısında görülür. Bazı ülkelerde iyileşme daha da erken olabilir. Tünelin ucunu görüyoruz ama hala tüneldeyiz.
  •  İşsizlik sorunu da hızlı şekilde çözülemeyecek. Büyümenin yeniden başlamasıyla bunun etkisinin görülmesi arasında zaman farkı var.
  • Büyüme yeniden sağlansa da işsizliğin düştüğünü görmek için 8-10 ay daha beklemek gerekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz