"Yabancısız zirve zor"

Yatırım VOB Müdürü Nuri Sevgen, son dönemde düşen yabancı yatırımcı payı ile ilgili şu değerlendirmelerde bulunuyor:

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yabancısız zirve zor

BANKADAN UZAKLAŞMA
BDDK ve TCMB, parasal önlemlerle cari açık riskini savuşturma yönünde tedbir almaya çalışırken olan, gücü ile övündüğümüz bankacılık sektörünün kârlılığına oluyor. Bu durum da yabancı yatırımcıların derinliği sebebiyle en likit senetler olan bankacılık sektöründen iyice uzaklaşmasına neden oluyor. Dikkat çekmek adına eklemek isterim ki İMKB'deki yabancı payı, global ekonomik krizin en sert hissedildiği 2009 Mart seviyesinin de altına gerileyerek geçen ay yüzde 62'nin altına geldi.

VOB'DA DA DÜŞTÜ
VOB'da ise yıllardır ilk kez en yakın vadeli İMKB 30 sözleşmesinde açık pozisyon sayısı 150 bin sözleşmenin altında. Oysa son birkaç yıldır en yakın vadeli sözleşmede açık pozisyon oranı 200 bin sözleşmenin altına pek gelmezdi. Açık pozisyon sayısı 150 bin demek, 150 bin adet uzun (alım yönünde) ve kısa (satım yönünde) pozisyon var ve bu pozisyonların toplam piyasa büyüklüğü 1,1 milyar TL, demektir. Oysa bu rakam, nisan vadeli sözleşmede 200 bin pozisyonun üzerindeydi ki bu da yaklaşık 1,6 milyar TL'lik pozisyon taşındığı anlamına geliyordu.

YABANCISIZ ÇIKIŞ ZOR
Özetle söylemeye çalıştığım, VOB'da yüzlerce milyon TL'lik pozisyon kapatıldı ve henüz açılmadı. İMKB'de de yabancı payı, 2005 yılı seviyelerine gerilemiş durumda. Yani yabancılar piyasadan çıktı ve belki de hala çıkıyorlar. Bu durum sürdükçe piyasayı yeniden zirvelere taşıyacak güç eksik kalacak. Bu durumda da "Türkiye'nin hikayesi var, İMKB'ye bir şey olmaz" tezi daha ne kadar geçerli olur, orasını da siz düşünün...


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz