Yeni seçim stratejisi

Seçim öncesi yükseliş beklentisiyle portföylerde mutlaka hisse bulundurulmasını tavsiye ediyorlar.

1 MAYIS, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni seçim stratejisi

ERKAN BİLGÜN / GARANTİ PORTFÖY, LİKİT, EMEKLİLİK VE YATIRIM FONLARI KOORDİNATÖRÜ

"1.50 DOLAR/TL'DEN ALTIN ALINABİLİR"

Hareket nelere bağlı?

Altının Türkiye'deki fiyatı, yurtdışı piyasalarda belirlenen altının dolar cinsi ons fiyatı ile dolar-lira kurunun çarpımından oluşuyor. Altının dolar cinsi fiyatının belirlenmesinde, yurtiçindeki talep koşullarının etkisi az. Daha önemli olabilecek konu, içerideki gelişmelere bağlı olarak dolar/TL kurunun alabileceği değerlerdir. Seçimler öncesinde özellikle mart-nisan ayı içerisinde hisse ve bono piyasasına yabancı ilgisi, dolar/TL kurunda aşağı yönlü bir etki yarattı. Merkez Bankası'nın cari açığı kısıtlama yönünde atacağı adımlar ise sonrasında belirleyici olacak. Döviz mevduatlarda munzam artışı ya da munzam kapsamının genişletilmesi, dövizde yukarı yönlü bir hareket yaratabilir.

Mb'ler etkili olacak
Yurtdışında bir taraftan Avrupa'nın borç sorunları, bir taraftan bol likidite düşük faiz ortamının yarattığı enflasyon endişeleri, altın fiyatını destekliyor. S&P'nin ABD'nin not görünümünü negatife çevirmesi de riskten kaçınan paranın altına yönelmesine neden oldu ve altın 1,500 dolar/ons sınırına kadar geldi. Bundan sonrasında altın için izlenecek ilk önemli gelişme, Avrupa, Çin ve ABD merkez bankalarının faiz konusunda atacağı adımlar olacak.

Bol likitide sürecek
Avrupa Merkez Bankası geçen toplantısında faizi 0,25 puan arttırmıştı. Ancak bunun bir faiz artırımlar dizisi olmadığına dikkat çekmişti. Çin ise yavaş yavaş hem munzam hem de faiz artırımları uyguluyor. ABD'de ise faiz artırım beklentileri, ağırlıklı 2012'ye sarkmış durumda. Bu gelişmeler, piyasalarda daha uzun süre bol ve ucuz para bulunabileceği beklentisi yarattığından, altın bu dönemde de gözde olmaya devam edecek. Ancak bu politikalarda ani değişim, merkez bankalarının çıkış stratejilerini ciddi şekilde uygulamaya başlamaları, altın için risk oluşturacak.

Hangi seviyeden alınabilir?
Altının son hareketinden sonra 1,460 ve 1,410 dolar/ons destekleri, yeni alım için değerlendirilebilir. Yine altına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların, dolar/TL'ye de dolaylı yoldan yatırım yaptıklarını tekrarlayarak altın, altın fonu gibi ürünlere girerken kurun seviyesine de dikkat etmesi gerekir. Çok değer kaybetmiş kur seviyelerinden yeni pozisyona girmek, altında beklenen hareket olsa bile TL bazında aynı kazancı elde edememeye neden olabilir. Bu nedenle dolar/TL'nin 1,50'lere yakın olduğu seviyelerden portföylere altına dayalı ürünler, özellikle altın fonları eklenebilir.

Enflasyondan korur mu?
Bu seviyelerde altının ana yatırım ürünü olarak değil, daha çok sabit getirili ürünlere enflasyon koruması olarak eklemekte fayda var. Orta seviyede risk alabilen bir yatırımcı için 12 yıllık bonolar, 3 ay civarı mevduatın yanında yüzde 20 altın ve 66.000-70.000 endeks seviyelerinde yüzde 20 hisse senedi fonları taşınabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.