Dolar, yılın en düşüğünde

Dolar, bankalararası piyasada 3,53 TL'ye gerileyerek yılın en düşük seviyesini gördü.

2.05.2017 11:46:190
Paylaş Tweet Paylaş
Dolar, yılın en düşüğünde
Merkez Bankası'nın adımları ve küresel piyasalardaki olumlu havanın etkisiyle geçen hafta dört ayın en düşük seviyelerine gerileyen dolar/TL yeni haftaya da sakin başladı.

Bankalararası piyasada dolar 3,5310 ile yılın en düşük seviyesini gördü. Kur 3,53 civarında hareket ediyor. Euro da 3,85'iin üzerinde seyrediyor. Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bugün başlayacak ve kararı yarın açıklanacak toplantısının yatırımcı kararları üzerinde belirleyici olacağını ifade ederek, karar metninde özellikle Fed'in bilançosuna ilişkin değişikliklerin piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını kaydetti.

Teknik açıdan dolar/TL'de 3,5160 seviyesinin destek, 3,5750 seviyesinin direnç konumuna geldiği belirtiliyor. Dolardaki gerileme yatırım araçları arasında en düşük getiriyi sağlamasına neden oldu. Dolardaki gerileme yatırım araçları arasında en düşük getiriyi sağlamasına neden oldu.

Merkez Bankası'nın enflasyon raporu sunumu kurda aşağı yönlü hareketi desteklemiş, geçen hafta dolar 3,53'lü seviyelere kadar gerilemişti.

Merkez Bankası'nın likidite politikalarının bileşiminde ortaya çıkan son faizi gösteren ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti cuma günü yüzde 11.80'e yükseldi. Ocak ayına göre artış yaklaşık 350 baz puan oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz