Dolara 'Merkez' freni

Dolar, yeni haftaya 4.60 seviyelerini test ederek başladı. Kurun gerilemesinde, TCMB'nin sadeleştirmeye geçmek üzere olduğu ve haftalık repodan fonlamaya geri döneceği mesajları etkili oldu.

28.05.2018 10:24:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dolara 'Merkez' freni

Türk Lirası yeni haftaya güç toplayarak başlıyor. TCMB'nin haftalık repodan fonlamaya geri dönmek üzere olduğu haberleri, TL'ye destek vermiş durumda.

Sabah hızlı geri çekilmeyle 4.6065 seviyelerini test eden kur, saat 10.15 itibariyle 4.6454 seviyesinde yer aldı. 5.40 seviyelerine kadar inen euro/TL ise 5.4339 seviyelerinde işlem görüyor. Bu arada ABD ve İngiltere piyasası, resmi tatil nedeniyle kapalı durumda.

Merkez Bankası'nın (TCMB) geçen hafta arka arkaya attığı adımlar TL'de daha fazla değer kaybının önüne geçerken, dolar/TL'de geçen hafta görülen yüksek volatilitenin bu hafta bir miktar azalması bekleniyor.

Geçen haftayı 4.70 seviyesinin hemen üzerine kapayan dolar/TL bu sabah 4.66'lı seviyelerde bulunurken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın dün akşamki toplantıda verdiği mesajların TL'ye olumlu yansıdığı, ayrıca gelişmekte olan piyasalardaki iyimserliğin de kurdaki gerilemede etkili olduğu belirtiliyor.

Piyasaların gözü asıl olarak Şimşek ve Çetinkaya'nın bugün ve yarın Londra'da yabancı fon yöneticileri ve iş adamlarıyla bir araya geleceği toplantıların yansımalarında olacak.

Şimşek ve Çetinkaya'nın mesajları olumlu algılandı

Şimşek ve Çetinkaya Londra ziyareti öncesi dün akşam İstanbul'da yatırımcılar ve iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi. Katılımcılar, güven tesisi amaçlayan söylemler ve para politikasında normalleşme ve sadeleşme mesajlarının toplantıda ön plana çıktığını belirttiler.

Katılımcılar para politikasında sadeleşme adımının oldukça yakın olduğu, 7 Haziran Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında değerlendirilebileceği izleniminin verilen mesajlar arasında ön plana çıktığını söylediler.

Geçen hafta 5 liraya yaklaşan dolar/TL, TCMB’nin GLP faiz oranını 300 baz puan artırması sonrasında 4.54 seviyelerinin altını görmüş ardından 4.70 üzerinde denge bulma çabasına girmişti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz