Düzenleme olacak mı?

Uzmanlar üretim adetlerinin azalacağını fiyatların da orantılı olarak artacağını öngörüyor. Capital ekonomik konjonktürdeki hareketliliğin şirketlere ve fiyatlara nasıl yansıdığını araştırdı.

30 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Düzenleme olacak mı?
Kur, enflasyon, faiz ve ÖTV artışına FED açıklamaları da eklenince Türkiye’de sektörler ciddi bir fiyat baskısı ile karşı karşıya kaldı. Otomotiv fiyatlarında son birkaç ayda yüzde 25-30, beyaz eşyada yüzde 20, inşaatta ise sadece son bir ayda yüzde 10’un üzerinde artış gerçekleşti.

Kurlardaki ve girdi maliyetlerindeki yükselişten kaynaklanan bu artışların ise henüz az bir kısmı etiketlere yansıdı. Daralan ekonomide artış yapmakta zorlanan şirketler, şimdilik baskıyı küçük düzenlemeler ve birtakım fedakarlıklarla hafifletmeye çalışıyor. Ancak bu tedbirlerin yerini çok yakında artışlar alacak gibi görünüyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Çünkü, neredeyse tüm şirketler seçim sonrasında piyasalar düzelse de düzelmese de fiyatlarında önemli oranlarda düzenleme yapmayı planlıyor. Son birkaç ayda maliyetlerimiz ciddi oranda arttı. Ancak bunun çok az bir kısmını fiyatlarımıza yansıttık. Tümünü yansıtmamız ise en azından şimdilik mümkün görünmüyor.

Çünkü, daralan bir ekonomide fiyat artışı yapmak zor.” Bugünlerde bu sözleri herhangi bir iş insanından duymak mümkün. Özellikle yerli üretimi olmayan ve hammadde konusunda mecburen yurtdışına bağımlı bulunan sektörlerde şikayetin dozu giderek artıyor.

Bu durumun nedeni ise hiç kuşkusuz son birkaç aydır Türkiye’de yaşanan sıra dışı gelişmeler. FED’in para politikalarında kesintiye gitmesi, 17 Aralık sonrasında yaşananlar derken ülke siyasal ve ekonomik anlamda ciddi dalgalanmalara sahne oluyor.

Bu dalgalanmalar etkisini en keskin şekilde kurlar üzerinde gösterdi. Döviz kuru yüzde 32 oranında artarken, 2013 yılı enflasyonu da yüzde 7,3 seviyesinde gerçekleşti. Gelişmeler nedeniyle özellikle girdileri dövize endeksli olan sektör ve şirketler önemli bir fiyat baskısı ile karşı karşıya.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz