Sıkışıklık sinyalleri

Sektörlerden gelen sinyaller ...

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sıkışıklık sinyalleri


“DARALMA KÜÇÜK İHTİMAL”
“Bizim işimde daralma hayli küçük bir ihtimaldir” diyen Uyum Gıda Genel Müdürü Sait Koç, geçmişteki tüm krizlerden (2001 hariç) sektörün güçlenerek çıktığına dikkat çekiyor. Koç, “Dolayısıyla bu açıdan baktığımızda sorun yok diyebiliriz. Enflasyonun gerilemesi, piyasadaki gerginliğin azalması, faiz oranlarının düşmesi gibi olumlu tabloların ortaya çıkması, yılın ikinci yarısına olumlu bakabileceğimizi düşündürebilir. Ama her şeye rağmen olağanüstü bir büyüme ya da piyasada olağanüstü bir değişim beklemiyoruz” diye konuşuyor.

ŞİMDİLİK BÜYÜYOR
2012’nin ilk çeyreğine kötü hava koşulları nedeniyle olumsuz başlayan çimento sektörü, nisan ayından bu yana yoğun talep görüyor. Cimsa Genel Müdürü “Başlamış projeler ve altyapı projeleri tabii ki devam ediyor. Ama özellikle konuta bağlı talebin azaldığı yönünde önemli göstergeler var. Genelde Ramazan ayında ve bayramlarda inşaat faaliyetlerinde bir yavaşlama olur, sonrasında ise ben talebin çok artmayacağını düşünüyorum” diye konuşuyor. Çimento sektörünün olumlu ve olumsuz gelişmelerden 3-6 ay gecikmeyle etkilendiğini de ekliyor.SIKIŞIKLIK ÖNLEMLERİ
“AYAĞIMIZ GAZDA DEĞİL”
Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın, aldıkları önlemleri şöyle aktarıyor: “Sadece katma değerli ve farklı ürün üretmek, geliştirmek üzere çalışmalar yapıyoruz. Ufak yatırımlarımız var. Ayağımız gazda değil. Mevcut pazarları korumak, yeni pazarlar geliştirmek yönünde çalışmalar yapıyoruz. Üretimi daraltmayı düşünmüyoruz ama ürettiğimizin tamamını satmakta zorlanabileceğimiz için ürün ve pazar çeşitliliğine dikkat ediyoruz.”


“VERİMLİLİĞİMİZİ ARTIRDIK”
Ceva Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Aslan Uzun, planlarını şöyle anlatıyor: “Bazı operasyonlarımızı konsolide ederek operasyonlarımızdaki verimliliğimizi artırdık ve bu verimliliği sürdürmeye de devam ediyoruz. Bazı yeni uygulamalarla hız ve verimliliği artırmak için otomasyona da hız verdik. Bütün bunların yanı sıra portföyümüze kattığımız yeni müşteriler sayesinde organik büyümeye devam edeceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz