Tarımda hedefimiz ilk 5 ülke

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, sorularımıza kapsamlı yanıtlar verdi...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tarımda hedefimiz ilk 5 ülke

Bununla Türkiye dünya sıralamasında 11’inci sıradan 7’nci sıraya yükseldi. 2002 yılında Avrupa’da dördüncü sıradaydık, şimdi birinci sıradayız. Dünya sıralamasında önümüzde Çin, ABD, Hindistan gibi büyük kıta ülkeleri var. Biz bunu verimliliği artırarak sağladık. Eskiden hektarı 2 ton buğday alınırken, şimdi 2,5 milyon ton alınıyor. Sertifikalı tohum kullanımını artırdık. Biz mısır, çeltik gibi yeni ürünleri devreye soktuk. Türkiye’nin 4,5 milyon ton mısır tüketimi varken, 2,2 milyon ton üretim vardı. Bu üretim oranı 5 milyon tona çıktı. Kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımızın refah seviyesini yükseltmek, tarımsal ürünlere katma değer yaratmak ve tarımsal sanayinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla 2006 yılında kırsal kalkınma yatırımlarına yüzde 50 hibe destek uygulamasını başlattık. Verdiğimiz 580 milyon liralık hibe desteği ile bugüne kadar 3 binin üzerinde tarımsal tesis tamamlanarak hizmete girdi. 2015 yılına kadar da 3 bin tesise daha hibe destek vermeyi planlıyoruz. Ote yandan, parçalanmış olan tarım arazilerinin toplulaştırma çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Bizden önceki dönemlerde, 41 yılda 450 bin hektar alanda toplulaştırma yapılmış iken, biz 2003’ten bu yana 3 milyon hektar alanı toplulaştırdık. Türkiye’de şu anda 14 milyon hektar toplulaştırılacak tarım alanı var. Şimdi biz bunu daha da hızlandıracağız. Tarımsal sulamayla ilgili projelere hibe desteği ve düşük
faizli kredi uygulamasını da başlattık. Önümüzdeki dönemde, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini önleyecek çalışmayı da tamamlayarak Başbakanlığa sunmak istiyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse, tarım ve hayvancılıkta gelecek kuşaklara; tarımsal sanayisini tamamlamış, sulanabilir tarım arazilerinin tamamını suya kavuşturmuş, toplulaştırma çalışmalarını tamamlamış, tarımda dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer alan bir Türkiye bırakmak isterim.

Yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye’nin 2023 tarım hedefini nasıl belirlediniz?

- 2023 için tarım sektörümüz için şu önemli hedefleri ortaya koyduk. Buna göre tarımsal hâsılamızı 62,8 milyar dolardan 150 milyar dolara, 15,3 milyar dolar olan tarım ürünleri ihracatını ise 40 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıca, ülkemiz şuanda Avrupa’nın birinci, dünyanın ise yedinci büyük tarımsal ekonomisi durumunda. Hedefimiz 2023 yılında tarımda dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer almak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz