"Turizmde yeni hareket"

GSMH’nin yaklaşık yüzde 9’unu turizm gelirleri oluşturuyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Turizmde yeni hareket
Sürdürülebilir turizm kavramını son yıllarda daha fazla duymaya başladık. Uzmanlara göre bu yeni yaklaşım, kitle turizminin yarattığı olumsuzluklara karşı bir çıkış yolu olacak. Çünkü bu yaklaşım, turistten tur operatörüne, yerel halktan devlete kadar ilgili tüm paydaşlara sorumluluk yüklüyor. Buna göre, çevrenin, kültürel bütünlüğün, ekolojik süreçlerin, biyolojik çeşitliliğin korunduğu; eşitlik, toplumsal refah, ekonomik kalkınma gibi temel hedeflerin öncelikli olduğu bir turizm yaklaşımı öne çıkıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) rakamlarına göre global GSMH’nin yaklaşık yüzde 9’unu turizm gelirleri oluşturuyor. Toplam ihracat gelirleri içinde turizmin payı yüzde 6, hizmet sektörü ihracatındaki payı ise yaklaşık üçte bir. Sektörün yarattığı gelir, 1 trilyon 300 milyar dolar düzeyinde. 1950 yılında uluslararası seyahat eden turistlerin sayısı 25 milyon civarındaydı, 2012 yılında ise ilk kez bu sayı 1 milyar barajını aştı. 2030’da bu rakamın 1 milyar 800 milyon kişiye ulaşacağı öngörülüyor.

Dış turizmdeki bu müthiş büyümeye iç turizm de aynı canlılıkla eşlik ediyor ve bugün dünyada 5 milyarın üzerinde yerli turist sektörün sürekli büyümesini körüklüyor. Ekonomik çalkantılar, bölgesel çatışmalar, deprem, kasırga gibi doğal felaketlerle sektör zaman zaman şoka girse de yıllardır büyümeye devam eden turizm sektörünün geleceği de parlak görünüyor. Ancak bu kadar devasa rakamları barındıran turizm, yarattığı gelir ve işgücü kapasitesiyle ekonomiye müthiş faydalar sağlarken yüklü bir fatura da sunuyor. Bir başka deyişle turizmin ciddi yan etkileri de bulunuyor. Hem havayolu hem de karayolu seyahatlerinin yarattığı devasa karbon ayak izleri, yerel eko-sistemleri tahrip ederken global iklim değişikliğini de olumsuz yönde etkiliyor. Su kaynaklarının azalması, temiz suya erişim, atıkların imhası, altyapı sorunları gibi birçok sorun turizm sektörünün geleceğini tehdit eden unsurlar arasında yer alıyor.

Turizm sektörü doğa, tarih, kültür, insan gibi can damarları olan kaynakları korumak, tüm bunların yarınını da
garanti almak zorunda. İşte bu kaygı ve farkındalık paralelinde, sürdürülebilir turizm giderek daha çok önem kazanıyor. Yeşil tüketici hareketi, turistlerin özgünlük, sahicilik arayışı gibi trendler de sürdürülebilir turizm yaklaşımının yayılmasını teşvik ediyor.
SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM
Birçok sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de sık sık telaffuz edilmeye başlanan sürdürülebilirlik neyi ifade ediyor? Bazı tanımlamalarda eko turizm, toplum bazlı turizm, yeşil turizm ya da kırsal turizm gibi kavramlar sürdürülebilir turizm örnekleri olarak sunulmasına karşın bu kavramlar sürdürülebilir turizmin sadece bazı alt bileşenleri...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz