19 bin konutta kampanya var

Konut satışlarını ciddi biçimde artıran kampanyalar, yüzde 1 peşinat ödeyerek ev sahibi olma fırsatı sunanlar arasından çıkıyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
19 bin konutta kampanya var


TALEP NEDEN ARTTI?
Gayrimenkul sektöründe konut fiyatlarının artmasına karşın satışlar azalmıyor. Bay inşaat Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandıracı, “Geçen yılın aynı dönemine göre konut fiyatlarının en az yüzde 20 yükselmesine rağmen özellikle rezidans satışlarında yüzde 25 artış sağladık” diyor.

Özmandıracı’ya göre bu durum, Türkiye’de gayrimenkulün tekrar parlak yatırım aracı haline gelmesinden kaynaklanıyor. İstanbul Anadolu yakasındaki en lüks konut projelerinden Güvener Suites’i hayata geçiren Koç Yapı’nın yönetim kurulu başkanı Cenk Koç da Türkiye’de zenginliğin arttığını bu durumun da gayrimenkul sektörünü pozitif etkilediğini belirtiyor. Koç, “Konut projelerimize her geçen gün ilgi artıyor” diye konuşuyor.

Konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altına düşmesi de bahar aylarında artan satışların yukarı yönlü ivme kazanmasına neden oluyor. 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, “Şu anda piyasada canlı bir konut talebi var. Bu yıl, konut satışlarının geçen yıldan çok daha iyi olacağını düşünüyorum” diyor.

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt da sektördeki artan satış grafiğini düşen konut kredisi faizlerine bağlıyor. Gayrimenkul yatırımcılarının faiz oranına aşırı duyarlı olduklarını söyleyen Özyurt, “Gayrimenkul yatırımcıları konut kredisi faiz oranları 0,90’ın altına inince ev almaya sıcak bakıyor. Yüzde 1’in üzerine çıkınca ev alma taleplerini erteliyorlar. Dolayısıyla şu anda ev almak için çok uygun bir dönem” diye konuşuyor. Demir Inşaat’ın pazarlama ve satış müdürü Ferda Deveci de geçtiğimiz bahar döneminde faizlerin düşmesiyle beklenenin üzerinde satış grafiği yakaladıklarını söylüyor.

YÜZDE 1 PEŞİNAT
Konut kampanyalarında her zamanki gibi fiyat rekabeti ve ödeme kolaylıkları ön planda. Büyük markalı konut üreticilerinin satış grafiklerini artırmak için en çok kullandıkları yöntem ise peşinatsız veya yüzde 1 peşinatla ev sahibi olma imkanı veren kampanyalar. Az miktarda peşinat ödeyip ara ödemeleri uzun vadeye yayan projeler, özellikle yapı ruhsatları daha önce alınmışsa yüzde 1 KDV avantajı da sunuyor.

Sinpaş gibi finansal açıdan güçlü şirketler, düşük peşinatlı kampanyaları sıkça kullanıyor. Sinpaş’ın Sancaktepe’de gerçekleştirdiği 835 dairelik Liva Turkuaz projesinde daire satın alanlardan ilk etapta peşinat ve ön ödeme talep edilmiyor. Ödemelere teslimden sonra başlanıyor.

Ege Yapı’nın Bağcılar’da inşaatına devam ettiği Batışehir projesinde de yüzde 1 peşinat ödenerek daire sahibi olmak mümkün. Yüzde 1 peşinat verenler, sonraki ilk 24 ay boyunca ayda 742 TL ve ardından 96 ay boyunca bin 461 TL ödeyerek konut sahibi olabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz