2014'e özel projeler

Yeni yıl, markalı konut projelerinde ciddi bir rekabete sahne olacak gibi görünüyor. Çünkü 2014 ile birlikte onlarca yeni proje birbiri ardına hayata geçecek.

28.03.2014 10:21:570
Paylaş Tweet Paylaş
2014'e özel projeler
İnşaat şirketleri yeni yıla hızlı giriyor. Sinpaş’tan Dap Yapı’ya, Soyak’tan Dumankaya’ya kadar birçok markalı konut üreticisi, 2014’ü yeni projelerle karşılamaya hazırlanıyor. Yatırımlar, İstanbul’un yeni değerlenen bölgelerine odaklanmış durumda.

Konut ve ofis içeren karma projelerde ise kentsel dönüşüm bölgeleri ve merkezi semtler öne çıkıyor. Metrekare fiyatları göre 1.500 - 4.500 TL arasında değişiyor. Yeni yıl, markalı konut projelerinde ciddi bir rekabete sahne olacak gibi görünüyor. Çünkü 2014 ile birlikte onlarca yeni proje birbiri ardına hayata geçecek.

Orta gelirden lüks segmente kadar birçok farklı seçenek tüketiciye sunulacak. Örneğin Selin Yapı, 250 konutluk butik projesine önümüzdeki yıl start verecek. Ant Yapı, İstanbul’daki 3 ayrı projesiyle tüketicinin karşısına çıkacak. Soyak, bir yandan mevcut projelerinin satışına devam ederken, diğer yandan Siesta’nın son etabıyla adından söz ettirecek.

Tabbloyu görmek için görsele tıklayın.
2013 planlarını yeni yıla erteleyen Sinpaş GYO ise 2014’te 1,5 milyar TL’yi bulan yatırıma imza atacak. Dumankaya da hem karma hem konut projelerine hız kesmeden devam edecekler arasında. İşte 2014’ün en yeni projeleri ve şirketlerin yatırım planları...

ANT YAPI’DAN 3 YENİ PROJE
İnşaat şirketleri 2014’e hızlı giriyor. Bunlardan biri de Ant Yapı. Yıllık asgari 1 milyon metrekare iş bitirme hızıyla ilerleyen şirketin 2014 yatırım planları iddialı. Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, 2014’ün hem şirketi hem sektör için hareketli geçeceğini öngörüyor.

Şirketin yurtdışındaki yıllık taahhüt cirosu 1 milyar doları aşmış durumda. Okay, yurtiçinde 3 yeni proje hayata geçireceklerini söylüyor ve ekliyor: “Kısa dönemde 3 yeni projeye başlayacağız. Toplam 500 milyon dolarlık yatırım planımız mevcut.

Bu yıl inşaatına ve satışlarına başlanan Antteras projesi tüm hızıyla sürecek. Bu projede 2015 Haziran ayı sonunda teslimlere başlamayı hedefliyoruz. Konsept kent villası tarzında olup, konutlar 4+1, 5+1 şeklinde geliştirildi.

Bunun dışında hazırlıkları devam eden ve çok yakın zamanda başlayacak olan Antasya Residence projemiz var. Ümraniye’de yer alacak. 1+1 ve 2+1 şeklinde 617 adet konuttan oluşacak. Bu proje konut-ofis-AVM’den oluşan karma bir rezidans. Konut sahiplerine çok yüksek getirisi olması hedefleniyor. Şu anki durumda m2 birim fiyatı yaklaşık 4 bin 500 TL’den satışlara başlamayı planlıyoruz.

Üçüncü projemiz ise Avrupa yakasında. Havaalanına çok yakın bir konumda, Basın Ekspres yolu üzerinde yer alan Antplato Residence projesi. Ona da 2014’te başlamayı planlıyoruz. Orası da benzer özelliklere ve satış fiyatlarına sahip olacak. Beylerbeyi’ndeki Antteras projesinde ise 5 bin dolar/m2’den başlayan fiyatlarla satışa başladık.”

DUMANKAYA’DAN 500 MİLYON TL

Ritim İstanbul, Horizan gibi yaşam alanlarıyla markalı konut ve AVM üreten Dumankaya İnşaat’ın 2014 gündemi de yatırım odaklı. “2014 içinde İstanbul’a ve bulunduğu bölgeye fark katacak yepyeni iki projenin hazırlıklarına başladık” diyen Dumankaya Inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, yeni yılda 500 milyon TL’lik yatırım gerçekleştireceklerini söylüyor.

Şirketin en yeni projelerinden ilki Istanbul Anadolu Yakası’nın doğayla iç içe semtlerinden biri olan Beykoz’da yükselecek. Bu proje, 28 dönüm arazi üzerinde 250-300 daire olacak. İstanbul’un Anadolu Yakası’ndayer alan ve gelişmekte olan ilçelerin başında gelen Sancaktepe’deki diğer proje ise 66 dönüm arazi üzerine kurulu 800 konuttan oluşacak.

Dumankaya’nın yeni yıla dair yatırım planlarını Uğur Dumankaya şöyle özetliyor: “Yeni yılda hem karma hem yeni konut projeleriyle sektördeki çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Müşteri profilimizin ağırlığı yatırımcı müşterilerden oluşturuyor. Ancak oturumcu olarak baktığımızda ise beyaz yakalılar, yalnız yaşayanlar, öğrenciler ve yeni evliler de hedef kitlemiz içinde yer alıyor.

Özellikle Adres projelerimizin üniversite kampüslerine yakınlığı sebebiyle profilimizde öğrenciler ve öğrenci aileleri yükselişte. Birçok projemizin Sabiha Gökçen Havaalanı’na yakınlığı sebebiyle de havayolu personeli tarafından da yoğun bir ilgi var diyebiliriz.”

SOYAK’IN YATIRIM AJANDASI
Soyak İnşaat’ın da yeni yıl ajandası yoğun. Şirketin halihazırda İstanbul ve İzmir’de 5 ayrı projedeki satışları sürüyor. İstanbul’da Soyak Park Aparts, Soyak Evostar ve Soyak Soho, İzmir’de Soyak Siesta ve Soyak Mavişehir Optimus, satışı devam eden projeler.

“2014 yılında bu projelerde elimizdeki stokların tamamının satılmasını planlıyoruz” diyen Soyak Holding CEO’su Emre Çamlıbel, yeni yılın en yeni projelerine dair şu bilgileri veriyor: “İstanbul ve İzmir’de farklı lokasyonlarda, farklı ihtiyaçlara ve orta -üst gelir grubundaki müşteri kitlelerine hitap eden projelerimiz mevcut. Bu çeşitliliğe 2014’te de devam edeceğiz.

En yeni projemiz Soyak Siesta’nın yeni etabı, İzmir Karşıyaka’da, 44 bin metrekare büyüklüğünde ve 600 konuttan oluşuyor. Farklı bir konsept ve çok rekabetçi ödeme koşullarıyla satışa sunacağız. Fiyatlar ise 2014 yılında kesinlik kazanacak. Proje satışa çıktıktan sonra konutların yüzde 50’sinin ilk 1-2 ayda satılacağını öngörüyoruz. Ardından yaklaşık 1 yılda tümünün satışı tamamlanacaktır. 24 ay gibi bir sürede de teslim edilecektir.

Ayrıca farklı lokasyon ve büyüklüklerde arazi arayışlarımız var. Fizibilitesi uygun olduğu sürece elimizdeki arazilerden ya da bu çalışmalardan hayata geçecek projelerimiz olabilir. Önümüzdeki dönemde modern kent insanının ihtiyaçlarına cevap veren, optimum metrekareli, enerji verimli, yeşil odaklı ve düşük aidatlı konutlar daha fazla prim yapacak. ”

‘AVRUPA KALE’ GELİYOR
2014’ün en yeni projelerinden biri de Avrupa Konutları imzasını taşıyacak. İstanbul Topkapı’da başlayacak olan projenin adı Avrupa Konutları Kale. Artaş Grubu ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, “Ortak girişimle hayata geçirdiğimiz Vadistanbul, Tema İstanbul projelerimizle birlikte Eclipse Maslak ve geçtiğimiz ay lanse ettiğimiz Avrupa Konutları TEM 2 projelerimizin inşası 2014’te devam edecek.

Buna ek olarak Topkapı’da inşasına başlayacağımız Avrupa Konutları Kale ve yeni projelerimizle faaliyetlerimize devam edeceğiz” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Avrupa Konutları Kale, proje aşamasında. Tüm diğer projelerimizde oluşturduğumuz konsepti ve sürdürülebilir kalite anlayışını Kale projemizde de yaşatacağız. Ayrıca 2014’te Kayseri Radisson Blu Hotel’i tamamlayacağız.

Tüm projelerimiz, bulundukları bölgeye değer kazandırıyor ve çevresine büyük hareket getiriyor. Avrupa Konutları markalı projelerimizin tamamında alıcıya gerek erken teslimlerle gerekse yüksek prim oranlarıyla daima kazandırdık.

Bu projemizde uygulayacağımız fiyatlarda da mutlaka konut alıcımızın kazanmasını göz önünde bulunduracağız. İnşası devam eden Eclipse Maslak, Vadistanbul, Tema İstanbul ve 2014’te başlayacak Kale projemizle yaklaşık 10 bin konutun satışını yürüteceğiz.”

SELİN YAPI’DAN BUTİK PROJE
Selin Yapı ise 2014 yılında butik bir projeyle adından söz ettirecek. 250 konutluk proje, nisan ayında satışa çıkacak. Yatırım tutarı ise 70 milyon TL olacak. Şirketin diğer yatırımı da bahar döneminde faaliyete geçmesi planlanan Rings AVM.

Selin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Öncel, yeni yıla dair projelerini ve beklentilerini şöyle anlatıyor: “2014’te, öncelikle 116 mağazadan oluşan, yarı açık konseptte tasarladığımız ve Sancaktepe’nin ilk alışveriş merkezi olacak Rings AVM’yi faaliyete geçireceğiz. Nisan ayında ise 250 konutluk butik projemizi satışa sunmayı hedefliyoruz. Yeni projemizin yatırım maliyeti yaklaşık 70 milyon TL olacak.

Rings İstanbul’da yakaladığımız başarı çıtasını devam ettireceğiz. Bu projemiz Sancaktepe’de, Rings İstanbul’un hemen yakınındaki bir parselde yer alacak. Şu an için net bir metrekare satış fiyatı vermemiz biraz zor, çünkü çalışmalar devam ediyor.

Ancak 2014’te bölgedeki nitelikli konut projelerinde maliyetler dikkate alındığında metrekare fiyatlarının 3 bin 700 4 bin TL arasında değişeceği öngörülüyor. Bunların altında cazip metrekare fiyatları ve ödeme kampanyaları sunacağız.

Hedef kitlemiz ise ağırlıkla ilk evini alacak ve o evde yaşayacaklardan oluşuyor. Bu nedenle evlerimizi de ülkemizdeki ailelerimizin alışkanlıklarına uygun metrekarelerde planladık. Sırf erişimi kolay olsun diye kutu gibi evler yapmayacağız. Zaten projemiz Rings AVM’nin hemen yanı başında yer alacak ve birçok sosyal imkana sahip olacak.”

TEMEL BULUT BULUTİNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“500 MİLYON TL YENİ YATIRIM OLACAK"
2 BİN KONUTLUK PROJE

2014 yılında 3 adet yeni projeye başlayacağız. Yatırımımızın 500 milyon TL civarında olacağını öngörüyoruz. Eski projelerimizle birlikte 2014 yılının 1 milyar TL'yi geçeceğini düşünüyoruz. En yeni projemiz 2 bin konutluk Eskişehir projesi olacak. Bu projemizin m2 satış fiyatlarını 1.500 TL olarak düşünüyoruz.

HEDEF ORTA GELİR
Bizim işimiz sağlam, güvenilir, teknolojik, modern, her türlü sosyal donatıya sahip konut üretip uygun fiyata satmak. Bizden konut alanlar genelde kendileri oturmak için alır ya da projeden alıp proje tamamlandığında kâr ederek satarlar. Bu kişiler genelde orta gelirli olan çağdaş kitlelerdir.

YILDA 3 BİN KONUT
Her yıl yaklaşık 3 bin civarında konut yapıyoruz. Hedefimiz şimdiye kadar olduğu gibi 3 bin civarında daire satmak. 2014, Türkiye ve bizim için 2013'ten daha iyi olacaktır. Bu anlamda hedefimizi de tutturacağımızı düşünüyorum.

ERDEN TİMUR NEF YAPI YÖNETİM KURULU ÜYESİ
“2014'E HIZLI GİRİYORUZ"
YENİ PROJELER YOLDA

2013 bizim için oldukça verimli ve başarılarla dolu geçti. Ekim ayı itibarıyla 2 yeni projemizin lansmanını gerçekleştirdik. 2014 yılında da benzer şekilde yeni projeler ve konseptler geliştirmeye devam edeceğiz. 2013'ü yeni bir proje lansmanıyla kapatmayı düşünüyoruz. Satış ve pazarlama faaliyetleri yeni yılın başında da devam edecek. Bu anlamda 2014'e hızlı bir giriş yapmayı planlıyoruz.

HEDEF BÖLGELER
Bugüne kadar projelerimizi hep İstanbul'un merkezi lokasyonlarında gerçekleştirdik. Özellikle kentsel dönüşüm bölgeleri bizim için çok değerli. Nef olarak bu bölgelerin doğru ve planlı şekilde dönüştürülmesi konusunu misyon edindik. Kağıthane, Merter, Haliç gibi bölgeler başlıca yatırım bölgelerimiz olacak. Merkeze olan yakınlıkları ve kentsel dönüşümün merkezi olması nedeniyle bu bölgelerde yatırımlarımız devam edecek.

FARKIMIZ NEREDE?
Bugüne kadar 11 projeyi hayata geçirdik. Satışlarımızı, en kısası 18 gün, en uzunu 3 ay 10 gün olmak üzere çok kısa sürelerde tamamladık. Türkiye'de ilk kez uyguladığımız Garantili Proje Sistemi ile proje bedelini inşaatın başlangıcından sonuna dek bankada muhafaza ediyor ve oluşabilecek tüm finansal riskleri sıfıra indiriyoruz.  Bu doğrultuda sektöre de yeni bir soluk getirecek konsept ve projelerimiz için özveriyle çalışmaya devam ediyoruz.

ZİYA YILMAZ DAP YAPI YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“3 MİLYAR TL'LİK YATIRIM"
7 YENİ PROJE

Dap Yapı olarak 2013'ü 2014'e bağlayan süreçte 7 yeni projeye başlamaya hazırlanıyoruz. Avrupa yakasında Taksim ve Çağlayan'da ve Asya yakasında ise Kartal-Maltepe bölgesinde hayata geçirilecek olan projelerin toplam hacmi 3 milyar TL'yi bulacak.

DENİZE SIFIR
Önümüzdeki süreçte Kartal'da, Emlak GYO çatısı altında güçlü, benzersiz bir projeye imza atacağız. Bu proje İstanbul'un denize sıfır, bu ölçekteki tek gayrimenkul projesi olma özelliğini taşıyor. İçinde marina, okul, AVM, hastane, rezidans, ofis ve cami gibi birçok farklı unsur yer alacak. Önünde marina bulunan, içinden hızlı tren geçen ilk karma proje olacak. Konseptini neredeyse tamamladık.

YÜKSEK KAZANÇ
Dap Yapı projeleri, kullanıcılarına “oturmadığın dönemde kirala" modeliyle alternatif kazanç imkanı sağlıyor. Haftalık, aylık ve yıllık kiralanabilen daireler dünyaca ünlü otelcilik şirketi Rotana'nın profesyonel yönetim sistemiyle işletilecek. Daire sahipleri dilerlerse kendi yerlerini kiralayarak ekstra gelir elde edecekler.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz