Altta ve ortada arz yetersiz kaldı.

GYODER'in raporuna göre 18 milyon konut stoku bulunan Türkiye’nin, 2023 yılına kadar 7,5 milyon yeni konuta ihtiyacı olacak.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Altta ve ortada arz yetersiz kaldı.

KREDİ KULLANIMI
Alt ve orta sınıfın konut ihtiyacının karşılanabilmesi için ilk etapta kredi kullanabilen kitlenin genişletilmesi gerekiyor. Mevcut faiz ve teminat oranlarıyla aylık geliri en az 3 bin 500 TL ve üzerinde gelire sahip olanlar kredi kullanabiliyor. Uzmanlar mevcut konut projelerinin nüfusun yüzde 12’lik kesimi dışındaki alt ve orta gelir grubuna ulaşması için konut kredilerinin faiz, teminat ve vade olarak daha geniş bir kitleye hitap etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, ucuz projelerin büyük kısmının şehrin dışında olduğunu bundan dolayı da alt ve orta gelir grubunun artan konut talebine cevap vermediğini belirtiyor. Erilkun, “Uygun fiyatlı konut projelerinin çoğunluğu şehrin köklü merkezlerine uzak olduğu için olumsuz sonuç doğuruyor. Bu nedenle şehir merkezlerine yakın noktalarda da atıl arazilerin imara uygun hale getirilmesi suretiyle bazı alanlarda alt gelir seviyesine uygun projeler üretilmeli. Bu projelerin üretimi özellikle KDV konusunda devlet teşvikleri ile desteklenerek fiyattave ödemede avantajlı hale getirilmeli” diyor.

UĞUR DUMANKAYA DÜMANKAYA İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI

"MEVCUT PROJELER İHTİYACI KARŞILAMIYOR"
ALT VE ORTAYI KAPSAMIYOR

Mevcut projelere baktığınızda bu projelerin alt ve orta sınıfın konut ihtiyacını karşılamaktan uzak olduğunu söyleyebiliriz. Bunun öncelikli sebebi arazi maliyetlerinin çok yüksek olması. Alt ve orta sınıfa yönelik projelerin geliştirilmesi gerektiğini savunmakla birlikte bu konunun özel gayrimenkul geliştirici firmalar tarafından hayata geçirilmesinin zor olduğunu düşünüyorum.

ORTA GELİRLİLER İÇİN
Alt gelir grubunun konut ihtiyacının karşılanması için kamu kuruluşlarının daha fazla sosyal konut üretimine ağırlık vermesi gerekiyor. Dumankaya olarak ilk olarak 2008 yılında Adres projelerimizi orta gelir grubuna yönelik hayata geçirdik. Müşterilerimize uygun koşullarla ev sahibi olma fırsatı sunan Adres projeleri, temelin 2008 yılında atılmasının ardından hızla değer kazandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz