Bu yıl iyi geçer 2012 çok iyi olur

Seçimden sonra da istikrar devam edecek gibi görünüyor. 2014 yılı her sektör için çok iyi olacak."

1.04.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bu yıl iyi geçer 2012 çok iyi olur


Emaar, 1997 yılında kurulan, dünyanın en büyük gayrimenkul geliştirme şirketlerinden biri. Alışveriş merkezi otel, ofis, konut, marina, hastane, okul yatırımları gibi gayrimenkulün her alanında yer alıyor. ABD'den Endonezya'ya kadar çok geniş bir coğrafyaya yayılan şirket, geçtiğimiz yıl krize rağmen 826 milyon dolar net kurumsal kâra ulaştı. 2006'dan beri Emaar Dubai'nin alt şirketlerinden biri olarak Türkiye'de faaliyet gösteren Emaar Türkiye'nin ilk projesi, Büyükçekmece'deki Toskana Vadisi Evleri. Birkaç fazdan oluşan projenin ilk etabındaki konutun yüzde 80'i satıldı ve burada yaşam başladı. iki bölümden oluşan ve daha küçük apartman dairelerinin yer aldığı ikinci fazın yapımı ise devam ediyor. Toprak Holding'in Çamlıca'daki arazisini 425 milyon dolara alarak burada Anadolu Yakası'nın en büyük komplekslerinden birini yapmaya başlayacaklarını ifade eden Emaar Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban, otel, rezidans, konut, AVM ve yaşam alanlarından oluşacak projenin adını henüz koymadıklarını ve maliyet hesaplarının devam ettiğini söylüyor. Emaar'ın Türkiye'de kalıcı olduğunu belirten Ozan Balaban, güçlü ekonomi ve istikrar sayesinde yabancı yatırımcıların da ilgi odağı haline gelen Türkiye'de konut sektörünün özellikle 2014 yılında çok yükseleceğini belirtiyor. "Her üç yılda bir yeni ve büyük projeler üretiyoruz, Ege'den Akdeniz'e doğru olan kıyı şeridinde yer bakıyoruz. ikinci ev veya otel yapabiliriz" diyor. Emaar Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban, dergimizin sorularını şöyle yanıtladı:

Yeni projenizden biraz söz eder misiniz?
Projemizin adı henüz belli değil. Üzerinde çalışıyoruz ama şu an Yeni istanbul projesi diyorum. 70 dönüm arazinin üzerinde kurulu karma bir proje. istanbul'un en büyük 2-3 tane projesinden biri olan bu projede, bin civarında konut, rezidans, 5 yıldızlı bir otel olacak. Ayrıca içinde 125 bin metrekare kiralanabilir alanıyla Anadolu Yakası'nın en büyük alışveriş merkezi var. Temalı bu AVM'nin içinde hayvanat bahçesi, istiklal Caddesi'ndeki tramvayların dolaştığı alanlar tasarladık. Kısaca açık ve kapalı konseptleri birleştiren iddialı bir proje. Emaar'ın dünyada yaptığı görkemli ve büyük bir projelere benziyor. Konutlar da kendi içinde farklı tiplerde olacak. Emaar markalı rezidanslarımızın yanı sıra 5 yıldızlı otelin servisini alacak diğer rezidanslar yer alacak. Bunun dışında Beyoğlu-Nişantaşı tarzı ferforje balkonlu, Türk ailesinin alışık olduğu konut tipleri olacak.

Burada fiyatlar ne düzeyde?
Henüz maliyet çalışmalarımızı yaptığımız için bir fiyat belirlemedik. Benim tahminim, ilk çıkış rakamı metrekarede 3 bin 700 ile 4 bin 500 dolar arasında olabilir. Bu proje Avrupa Yakası'nda olsa 8 bin-10 bin dolar arasında bir fiyata konumlanırdı. Toprak Holding'in TMSF vasıtasıyla sattığı bu arsayı, 2 yıl önce 425 milyondolara aldık. Bu proje aslında Anadolu Yakası'nda da ne kadar gelişebileceğinin bir göstergesi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz