"İstanbul'a ağırlık vereceğiz"

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu ile sektördeki durumu, gelecek öngörülerini ve hedeflerini konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İstanbul'a ağırlık vereceğiz
Geçen yıl 650 milyon TL’lik satış gerçekleştiren Mesa, 2013’ü 1 milyar TL’nin üzerinde ciroyla tamamlamayı hedefliyor. Şirket, yeni dönemde İstanbul’a ağırlık vermeye hazırlanıyor. Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, bu planlarını “Ankara ile kıyaslayarak baktığımızda İstanbul’u biraz ihmal ettiğimiz görülüyor. İstanbul’a ağırlık vereceğiz” sözleriyle özetliyor. Boysanoğlu, 3-5 yıllık süreçte toplam 6 milyar TL büyüklüğü olan yatırımları hayata geçireceklerini açıklıyor. Ankaralı Mesa, sektörün önde gelen oyuncularından. Şimdiye kadar 7,5 milyon metrekarenin üzerinde bir alanda, 76 bine yakın konut üretti. Diğer bir deyişle 300-350 bin kişiye yeni ve kaliteli yaşam alanları sundu. Şu anda İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok yeni projesi sürüyor. Halen süren bu projelerin toplam yatırım tutarı ise 3 milyar TL’yi bulmuş durumda.

Türkiye’nin yıllık konut ihtiyacının 600 bin adet olduğunu, satılan konut sayısının ise 400-450 bin arasında kaldığını söyleyen Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, pazardaki potansiyelin halen yüksek olduğunu vurguluyor. Ama ona göre asıl önemli olan, doğru projeyi hayata geçirmek. Başarının sırrını “doğru proje, doğru lokasyon” olarak özetleyen Boysanoğlu ile sektördeki durumu, gelecek öngörülerini ve hedeflerini konuştuk:

2012, sektörünüz ve şirketiniz açısından nasıl geçti?
Mesa olarak geride bıraktığımız 44 yıl, çok ortaklı yapımıza karşın sektörümüzde aile şirketlerinde dahi görülmeyen köklü bir geçmiş. Bu süre zarfında küresel, ülkesel, sektörel krizler gördük, ekonomik dalgalanmalar yaşadık. Hepsinde de dimdik ayakta kaldık, asıl önemlisi, önemli tecrübeler kazandık. Bu nedenle 2012’de sektörü olumsuz etkileyen etkenler, Mesa projelerini genelde pek etkilemedi. Dolayısıyla planladığımız satış hedeflerine ulaştık. Satışta olan proje sayımızın azlığına karşın 600’e yakın satış yaparak yaklaşık 650 milyon TL civarında bir ciro gerçekleştirdik.

Peki 2013 ciro ve büyüme hedefiniz nedir? Yurtiçi ve yurtdışı yatırım planlarınız neler?
Öncelikle sektörümüzde şirket bazında bir büyüme oranından bahsetmenin çok sağlıklı olmadığını düşünüyoruz. Zira bir projenin ilk çalışmalarıyla tamamlanmaları arasındaki geçen süre ortalama 36 ay. Bu süreçte yatırım yoğun ve satış yoğun dönemler söz konusu. Üstelik bu süreçler, birbirinden farklı tarihlerde başlamış farklı projeler için geçerli. Bu noktada da kimi yıl 2-3, kimi yıl ise 7-8 proje söz konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz