"İstanbul'da ev fiyatları 2017'de düşecek"

Omurga Portföy Yatırım Direktörü İlhami Akkum, 2017'de İstanbul'daki ev fiyatlarının ve kiraların düşeceğini söyledi.

22.12.2016 16:05:500
Paylaş Tweet Paylaş
"İstanbul'da ev fiyatları 2017'de düşecek"
Geçtiğimiz günlerde Urban Land Institute (ULI) ve PwC’nin yatırımcıların Avrupa gayrimenkul sektörü yatırım kararlarına ışık tutan araştırması Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2017 Raporu kamuoyuyla paylaşıldı.

Rapora göre, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkma yönündeki kararı Avrupa gayrimenkul piyasasındaki dengeleri değiştirirken, pek çok pazar için yeni fırsatlar sunacak. Alman şehirleri “güvenilir liman” arayışındaki gayrimenkul sektörü için 2017 yılında Avrupa’daki en çok tercih edilen bölgeler olacak. Raporda genel olarak uluslararası kurumsal yatırımların kısa vadede azalacağı öngörülürken, Ortadoğu’dan gelen ve yüksek getiri bekleyen bireysel yatırımcıların İstanbul’u tercih edebileceğine işaret ediliyor.

Raporda İstanbul emlak piyasasına ilişkin olarak, hükümetin sektöre daha fazla destek vermesi olasılığının yüksekliği, genç nüfus yapısı, hızla gelişen orta sınıf ve dolayısı ile iş hayatına dahil olan genç profesyonellerin etkisi ile tüketim harcamasına dayalı bir gelişmenin bu dönemde de beklenebileceği hususlarına yer veriliyor.

"GENEL BİR DÜŞÜŞ EĞİLİMİ OLACAK"

Raporu değerlendiren Omurga Portföy Yatırım Direktörü İlhami Akkum, yatırımcının gayrimenkule olan ilgisinin devam edeceğini söyledi. Ancak risk duyarlılığının artacağını dile getiren Akkum, "Enflasyon nedeniyle Türk Lirası ve döviz mevduatın verim cazibesini yitirmesi, gayrimenkulü gerek değer artışı, gerekse düzenli getiri sağlaması açısından vazgeçilmez kılıyor. Her durumda yalnızca güvenilir şirketlerin, şehir merkezi projelerindeki, doğru fiyatlanmış ürünlerine talep olacaktır. Kişisel yatırımcı ise ticari gayrimenkulden ziyade, konuta yönelecek; riskini projeler ve/veya ilçelere dağıtacaktır" diye konuştu.

Ticari gayrimenkulün ise profesyonel yatırımcıların çalışma alanı olacağını kaydeden Akkum, şunları söyledi: "Genel bir düşüş eğilimi beklenmelidir: Daha düşük kiralar, daha düşük fiyatlar, daha düşük talep, daha az alan veya hacim ihtiyacı...Banka kredilerinin temini güçleşecek; mevduatın geleneksel kısa vadesi nedeniyle bankalarca alınan vade uyumsuzluğu riski artacak, bu da kredi maliyetlerine olumsuz olarak yansıyacaktır."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz