İstanbul’un yıllık konut açığı 250 bin

2012'nin ilk çeyreğinde bitecek olan proje, Zeytinburnu sahilinde hayata geçiriliyor.

1.04.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İstanbul’un yıllık konut açığı 250 bin


Four Seasons Bosphorus ve Four Seasons Sultanahmet otellerinin yatırımcısı Astay Gayrimenkul, ilk konut projesi 'OnaltıDokuz istanbul' ile dikkat çekiyor. istanbul'un gelişen merkezi Zeytinburnu'nda yükselen OnaltıDokuz istanbul dairelerinin tümü, Marmara'dan Haliç'e ve Boğaz'a hakim bir manzaraya sahip. Sahil yolu üzerinde, Marmaray ve tüp tünel girişine komşu olan proje, Boğaziçi Köprüsüne 16 km, Atatürk Havalimanı'na 8 km mesafede bulunuyor. 36, 32 ve 27 katlı üç bloktan oluşan projede farklı büyüklüklerde 6 tip apart daire ve rezidans var. Toplam 496 dairenin yer aldığı OnaltıDokuz İstanbul'da, dairelerin metrekare fiyatı 5 bin ile 11 bin TL arasında değişiyor. Uzun yıllardır tekstil sektöründeki yatırımlarıyla tanınan Mesut Toprak, "Astay Gayrimenkul olarak dünyanın en iyi otelini yapıp ödüller aldık. Buradan öğrenmiş olduğumuz bilgiyi ve hizmet kalitesini OnaltıDokuz istanbul'a taşıdık" diyor. Nisan ayında yeni projeleri Academia Apartments'i hayata geçireceklerini söyleyen Mesut Toprak, OnaltıDokuz istanbul projesini ve konut piyasasını hakkındaki görüşlerini dergimize şöyle anlattı:

Onaltı Dokuz istanbul Projesi'ninözellikleri nedir? Kaç konut var?
Burası 30 dönüm arazi üzerinde kurulu, farklı yükseklikte 3 bloktan oluşuyor. Rezidans ve apart dairelerin ihtiyacını karşılamaya yönelik küçük bir alışveriş merkezimiz var. 25 bin metrekarelik bir yaşam alanı oluşturduk. Buralarda 20 bin metrekare yeşil alanı olan, denize 200 metre mesafede bir tane daha proje yok. Bu projemizde farklı tiplerde 496 tane dairemiz var. 2006'dan bu yana bu projenin altyapısıyla uğraştık. Yedikule'den Harp Akademisi'ne kadar olan bu bölge, istanbul'un en bakir, unutulmuş ama şehrin merkezinde olan muhteşem güzellikte bir yer. Muhteşem bir manzarası ve ulaşım kolaylığı var.

Onaltı Dokuz istanbul'un en büyük özelliği nedir?
Bence fark yaratan en büyük özelliği, şehrin dışında kalıyormuş gibi olup şehrin merkezinde, trafiğin az oldu bir lokasyonda oluşu. Şehrin en gelişecek yerinde olması da başka bir özellik. Bütün bu özelliklere rağmen alınabilir fiyat aralığında. Böyle bir proje için çok büyük rakamlar dakonulabilirdi, ama biz yapıp makul bir şekilde satmayı önemsedik. Biz konut sektöründe kalıcı olmak istiyoruz. Müşterilerimizin iki şekilde memnun kalmasını istiyoruz: Bir, almış olduğu ürünün değerlenmesi, ikincisi burada yaşarken huzurlu yaşaması.

Satışlarınız nasıl?
Satışlarımız lansmandan önce başladı. Buraya gelip giden eş-dostun çok ilgisi oldu. Lansmandan sonra bir patlama oldu. Şu an yüzde 52 satış oranını yakalamış durumdayız. Biz yatırımcılara değil, son kullanıcıya satış yapmayı tercih ettik. Proje, 2012'nin ilk çeyreğinde bitecek. Tahminime göre birkaç ay içinde burada satılacak daire kalmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz