Metro kazancı

Toplu taşımaya yakınlık, konut projelerine prim yaptıran unsurların başında geliyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Metro kazancı
Bu nedenle birçok inşaat şirketi toplu taşıma araçlarını önemli bir pazarlama unsuru olarak kullanılıyor. Bunların başında da metro ve metrobüs geliyor. Son dönemde, İstanbul’da metroyla en fazla prim yapan bölgeler arasında Anadolu Yakası’nda Üsküdar, Kartal, Maltepe, Çekmeköy, Sancaktepe, Ümraniye ve Kurtköy yer alıyor. Avrupa Yakası’nda ise Basın Ekspres, Güneşli, Halkalı, İkitelli, Bayrampaşa öne çıkıyor.

Son bir yılda, İstanbul’un en fazla prim yapan ilçesi Üsküdar oldu. Foreks’in araştırmasına göre 2011’de Üsküdar’daki ortalama bir daire, 275 bin liraya satılırken 2012’de aynı konutun değeri 420 bin liraya yükseldi. Buna göre Üsküdar’daki satılık daireler, bir yıl içinde tam yüzde 53 prim yaptı.

İstanbul’da sadece Üsküdar değil, Avrupa ve Anadolu yakalarında yer alan birçok bölge metro, metrobüs ve tramvay hatlarına yakınlıkları sayesinde değer kazandı. Mutlu Inşaat’ın hem metro hem de metrobüs durağı üzerinde bulunan Metroport projesi, bu sayede yüzde 75 prim yaptı.

İstanbul Anadolu Yakası’nda 2’nci metro güzergahı üzerindeki bölgeler de kısa sürede değerlendi. Başta Sancaktepe, Çekmeköy, Ümraniye olmak üzere bölgedeki birçok yerleşim yeri, yatırımcılarına büyük prim sağladı. Önümüzdeki dönemde ise metroya yakın bölgelerin ve konut projelerinin prim yapmayı sürdürmesi bekleniyor.

DEĞERİ ARTIRIYOR
Bir konut projesinin zaman içinde değerlenmesini sağlayan birden fazla unsur bulunuyor. Bunlar arasında projenin lokasyonu, toplu ulaşım araçlarına yakınlığı ilk sıralarda yer alıyor. Hemen hemen bütün inşaat şirketleri, ileri görüşlü davranarak şehir içindeki ulaşım akslarına, metro-metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına yakın bölgelerde konut projelerini hayata geçiriyor. Gelecek dönemin imar planları, ulaşım projeleri titizlikle incelenerek en çok prim yapacak bölgelerine yatırım yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz